Hz. Ali Peygamber mi

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

hz.jpg

Hz Ali Ebu Talib`in oğlu olup hicretten 23 yıl önce doğmuştur.Hz.Ali peygamberimiz (sav) efendimizin amcasının oğludurKendisi 8 yaşında müslüman olmuş ve müslüman olmadan öncede puta tapmayı kabul etmemiştir.Peygamber değil halifedir.Hz Ali islam dininin dördüncü halifesidir.Peygamber efendimize ilk iman eden erkeklerden olan Hz. Ali hayatında olduğu gibi ölümünde `de ona en yakın kişidir.

Hz. Ali peygamber efendimizin sahabesi içinde en fazla sahip olan şahıstır.Hz .Ali peygamber efendimize bütün savaşlarda eşlik etmiştir.Peygamber efendimizin hZ.ali`ye ey Ali ben son peygamber olmasaydım, sen peygamberliğime ortak olurdun.Sen peygamber değilsin ama peygamberlerin vasisi ve varisisin .Sen vasilerin üstadı ve takva sahiplerinin imamısın dediği söylenmektedir.Ehli sunnetin muteber hadis ve tarih kitaplarında`da peygamber efendimizin Hz Ali için Bu Ali sizlerin aranızda ,benim kardeşim,vasim ve halifemdir.Onun emrini işitiniz ve itaat ediniz.Dediği yazılmaktadır.

Hz Ali için Allahın aslanı denir.Bunun nedenide bir rivayete göre miraçta Hz. Muhammed hakka yükselirken bir aslanla karşılaşır ve ürker;Cebrail Aleyyisselam bunun üzerine  korkma ey Muhammed aslan senden bir hatıra ister der.Bunun üzerine Hz. Muhammed parmağındaki yüzüğü aslana atar, aslan yüzüğü ağzına alıp gider. Hz. Muhammed miraçtan dönüp sahabeye miracı anlatırken Hz. Ali mescide girer ve ağzındaki yüzüğü çıkartıp Hz. Muhammed`e geri verir. Allah`ın aslanı lakabı işte burdan gelmedir.

Hz. Ali Peygamberimizin neyi yorumlar (4)2013-04-23 12:41:23, Güzel: 2 , Kötü: 0

Önceki Soru:Türkiye Nereye GidiyorSonraki Soru:Küresel Isınma hakkında ne yapabiliriz