Judo nasıl Yapılır

judo.jpg

Judo bir uzakdoğu sporudur.Judo eski bir jiu jitsu`dan doğmuştur.Judo`da yumrukla tekmeyle dizle vuruşlar kemiklerin eklem yerlerine uygulanan kitleme tutuşlar ile gerçekleşmektedir.

Judoyu geçen yüzyılda Japon jiu jitsu ustası Kano Cigoro 1860-1938 yılları arasında  geliştirmiştir.Judo Japonca`da güzel yol ya da yumuşak yöntem anlamına  gelen bir spor dalıdır.Judocuların yetenekleri olağan üstü görünmektedir.Judo `da aynı becerileri edinmiş iki kişiden zayıf olan yenilir.Judo eğitimi üç basamaktan oluşmaktadır.1.basamak öğrenilen atma teknikleri karşıdaki rakibi gerçekten fırlatmadan geliştirilmektedir.2.basamak judocular öğrendikleri çeşitli atma,tutma ve kilitleme tekniklerini kullanarak birbirlerini yenmeye çalışmaktadırlar. Gerçek karşılaşmalar üçüncü aşamada başlar.

JUDO YAPARKEN KULLANILAR MALZEMELER

14x14 metre minder karşılaşmalarda kullanılır ortasında 8x8 metre bir müsabaka alanı bulunmaktadır.

Judoka denilen  judocular, biri beyaz diğeri mavi olmakk üzere dayanıklı  kumaştan yapılmış pantolon ve önü açık bol ceketten oluşan bir giysi giyerler.Bu giysilere judogini denir.Judogini giysilerinin beline bir kuşak takılır.

Judo sporunda , bele bağlanan kuşağın rengiyle belirtilir. Ustalaşana kadar altı derece vardır. Yeni başlayandan ustaya doğru kuşakların renkleri beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi ve kahverengidir. Bundan sonra ustalık belirtisi olan siyah kuşak gelir. Siyah kuşağın üzerindeki ustalık derecelerine dan adı verilir.İlk 5 Dan siyah kuşak takılır , 6 , 7 , 8. Dan larda kırmızı beyaz şeritli kemer takılır. Daha sonra ise 9 ve 10. dan`larda kırmızı kemer takılır.

Judo nasıl bir spordur

Önceki cevap:internet nasıl kullanılır Sonraki Cevap: Soda kaç kalori