Kulak kirleri nasıl temizlenir

kulak-temizleme.png

Kulak kanalları`nın kir üreten bezleri vardır.Bu kir üreten beze serumen denir.Serumen toz ve diğer yabancı maddelerin kulak zarına ulaşmanı engellemeye yardımcıdır.

Kulak herhangi bir madde ve herhangi bir şeyle  temizlenmez.Kulak deliğimize herhangi yabancı bir madde sokarak kir temizlenmeye çalışılmamalıdır.Kulakta biriken kir kurur ve kulakta dıştan gelen tozlarla birlikte kendiliğinden dışarı çıkar.Bazı nadir durumlarda kulak kiri dışarı atmadan hızla oluşur ve çoğalır buda kulakta doluluk,tıkalılık hissine ve kulakta ağrıya neden olur.Kulak kanalına her ne olursa olsun yabancı cisim sokulmamalıdır.Sokulduğu zaman kulak zarının zedelenebileceği hatta delinip işitme kaybına yol açacağı unutulmamalıdır.Kulak temizleme çubuklarını sadece kulağın dışarı attığı kirleri temizlek için kullanılmalı. Kulağın kanal dışında kalan kısımlarınıda temizleyebilirsiniz.

Kulak kanalına herhangi bir cisim sokarak kulağın temizlediğinizi sansanızda aslında kulağın kanaldan atacağı kiri dibe yaklaşmasını sağlayıp,kulak zarına itersiniz.Bu yüzden kulak kirini temizlemek için kesinlikle kulak kanalına bir cisim sokulmamalıdır.

Kulaktaki pislik nasıl temizlenir

Önceki cevap:Labneli pasta yapılışı Sonraki Cevap: Biber kurutması nasıl yapılır