Mangala Oyunu Nasıl Oynanır

mangala-oyunu.jpg

Mangala eski çağlardan beri oynanılan bir Türk oyunudur. Mangala Oyununda Zekayı iyi kullanmak ve Strateji geliştirmek gerekir. Sayısal zekayı güçlendirici ve sosyal özellikleri kuvvetlendirici özellikleri vardır.

Oyun satranç gibi iki kişi karşılıklı olarak oynanır. Oyun tahtası üzerinde her oyuncuya ait 6 adet kuyu bulunur. Mangala Oyunu toplam 48 taş ile oynanır. Her kuyuya 4 taş konularak oyun başlar. Oyuncular taşları kuyularda aktarım yaparak tüm taşlarını kendi haznesinde toplamaya çalışır. Tüm taşları toplayan mangala oyununu kazanır.


1. KURAL:Yaşı küçük olan oyuncu başlar. Oyuncu istediği kuyudan 4 taşı alır ve taşları dağıtmaya başlar. Taş aldığı kuyuya bir taş koymak zorundadır. Elindeki diğer taşları saat yönünde kuyulara sıra ile bırakır. her kuyuya bir taş bırakır. Elindeki son taş kendi bölgesine gelirse tekrar oynar.

2. KURAL:Sırası gelen oyuncu taş dağıtırken elinde fazla taş kalırsa rakibin kuyusuna bırakır. Elindeki son taş rakibin bölgesine denk gelirse ve son bıraktığı kuyuda çift sayı varsa bu taşların hepsini alır, ve kendi kasasına koyar. oyun sırası rakibine geçer.

3. KURAL:Taş dağıtırken kutular yavaş yavaş boşalır. Oyuncu elindeki taşı bıraktığı sırada boş bir kuyuya denk gelirse ve karşı tarafta rakip taşlar varsa iki taraftaki taşları da alır. kasasına koyar. oyun sırası karşıya geçer.

4. KURAL:Oyuncu kendi bölgesindeki taşları bitirdiğinde bir el bitmiş olur. oyunu bitiren rakip bölgedeki taşları da kazanır.

Mangala Oyunu toplam 5 el oynanır. Tek sayı olduğu için iyi ihtimalle 3-2 biter. kötü ihtimalle 5-0 biter. Berabere biterse tekrar oynanır.

Mangala nasıl oynanır

Önceki cevap:Pendikspor tarihi nedir Sonraki Cevap: xoxo anlamı

haryy

saolun vallahi matematik ödevimi yaptım :)

2013-03-26

khgböb

matematik odevi tamamdır

2013-12-07

yaren

saolun valla türkçe ödevi timamdir

2013-12-19

gfjkhg

matematik ödevime yardımcı oldu

2014-01-04