Menisküs Yırtığı

kikirdak-zedelenmesi.jpg

Kıkırdak hücreleri kondrosit ile hücrelerin arasını dolduran kondrin ara maddesinden oluşur.Kıkırdaklar vücutta yarı taşıyıcı bir göreve sahiptirler.

Kemik dokusun`dan daha yumuşak ve esnek bir matrise sahip olan kıkırdak dokuda damar bulunmaz.Kıkırdaklar vücutta eklemlerde,göğüs kafesinde,kulakta,boğazda ve omurlar arası disklerde bulunur.Vücutta üç tip kıkırdak bulunur.

Kıkırdak Çeşitleri Nelerdir?

1)Hiyalin Kıkırdak; Hareketli eklemlerde bulunur. Ayrıca kemiklerin içinde kemikleşme merkezi olarak çalışacak şekilde bulunur.Ayrıca  burun,gırtlak ve nefes borusu gibi büyük solunum yolları duvarlarında da bulunurlar.

2)Elastik Kıkırdak;Elastik kıkırdak kulak kepçesinde ve çeşitli borularda örnek olarak gırtlak,östaki borusunda bulunur.Kıkırdak bu borularda bulunarak boruların sürekli açık kalmasını sağlarlar.

3)Fibröz Kıkırdak;Fibröz Kıkırdak özel tip kıkırdaktır ve sert destek veya yüksek gerilme direnci gereken yerlerde, omurgalar arası disklerde, kalça ve pelvis kemiklerde arasında, tendon veya ligamentlerin kemiklere birleşme noktalarında bulunurlar.

En sık görülen kıkırdak zedelenmeleri genellikle diz kapağındaki kıkırdak zedelenmesidir.Diz kapağındaki kıkırdak zedelenmesine neden olan en büyük etken münisküs yaralanmalarıdır.Münisküs yaralanması sadece spor yaparken değil,ani dönüşlerde ağır yük taşımalarda,kilo sorunu olan kişilerde ve ani hareketlerle olabilir.Münisküs olan bir kişide kıkırdak zedelenmesi kaçınılmazdır.Münisküs tedavi edilmeden kıkırdak zedelenmesinin tedavisi mümkün olmamaktadır.Münisküs yaralanmasında belirtiler dizde şişlik,merdiven inip çıkarken diz kapaklarında ağrı yada takılma söz konusudur.Bu şikayetlerden sadece biri bile sizde varsa mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.İleri derece münisküs yaralanmalarında cerrahi müdehale kesin çözümdür.

Kıkırdak zedelenmesi için ne yapılmalı

Önceki cevap:Un neden üretilir Sonraki Cevap: Elbise nasıl yapılır, Giysi üretimi