Mehmet Ali Birand Kürt Mü

mehmet-ali-birand-258808.jpg

Mehmet Ali Birand Yıllarını bu ülkeye hizmet için adamış Kanal D  Haberin Grup Başkanı vazgeçilmez sipikeri 09 ARALIK 1941 yılında Ankara`da dünyaya gelmiştir.

Mehmet Ali Birand, Henüz 2 yaşını bile doldurmadan babası hayata gözlerini kapatmış.Annesi iki çocuğu ile ortada kalınca İstanbula yerleşmiş yaşlarda annesi ve ağabeyi ile İstanbula gelen Mehmet Ali Birand İlk Okulu Erenköy Zihnipaşa da tamamlayan ve Galatasaray Lisesine devam etmiştir.1964  yılında İngiltereye giderken,Galatasaray Lisesinden tanıdığı Abdi İpekçi kendisine İngilterede ilginç şeyler bulursan mektupla haber ver demiştir.1964 yılında Milliyet gazetesi ile muhabirlik hayatına adım atan Mehmet Ali Birand 1971 yılında hayat arkadaşı Cemre Birand ile tanışıp evlendi.

Mehmet Ali Birand, Evlendikten sonra Milliyet Gazetesi Brüksel şubesine gönderildi.Brükselde 20 yıl kaldıktan sonra türkiyeye dönmüştür.Mehmet Ali Birand aynı zamanda bürükselde kaldığı yıllarda bir çok kitapta yazmıştır.Gazeteciliğin hayatında ayrı bir yeri olan Mehmet Ali Birand artık değişki birşeylerde yapmak istediğini düşünerek 1985 yılında 32.GÜN adlı TV Programını yapmıştır.Yaşamı boyunca birçok ödül almış bir çok güzel işlere imza atmıştır.

Mehmet Ali Birand, çok aranan bir haber spikeri iyi bir yazar ve birçok dalda başarılı bir insandır.Başırıları kendisine dahada çalışma şevki katmıştır.Hayatı boyunca ülkesine ve vatanına yararlı bir insan olarak işlerine devam etmiştir.

17 Ocak 2013 tarihinde geçirdiği Ameliyat sonrası oluşan ani rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Mehmet Ali Birand Kürt Mü

Mehmet Ali Birand Söz Sende isimli TV programındaşu şekilde kendi ağzından açıklama yapmıştır:

"Ailemin anne tarafı Kürt. Elazığ Palu`da doğmuş babası. Ailem bunu özellikle mi sakladı bilmiyorum ama. Benim çocukluğumda hiçbir zaman bir Kürtlük bahsi olmadı. Baba tarafı Karadeniz Ereğlisiydi bu çok konuşulurdu. Orada kömür madenleri varmış. "Kafası yıkılasıca" diye Celal Bayar`dan bahsederlerdi. Çünkü millileştirilmiş madenler, paralar gitmiş. Kürtlükten ise kimse bahsetmiyordu. Ne zamanki yıllar geçti, ben Kürt sorunuyla ilgilenmeye başladım. Sonra evlendim, eşim Cemre dedi ki, "Senin ailen nereden geliyor, dur bir araştırayım." dedi, dayıma sordu. Dayım da dedi ki, "Sen yarı yarıya Kürtle evledin." aslında. Öylece Kürtlüğümüz çıktı ortaya. Ben kendimi bir Kürt milliyetçisi gibi hissetmiyorum. Ben Türküm. Türk olarak Kürtlerin hakkını daha ciddiye alıyorum.Kürt olduğum ortaya çıktı ama bununla da gurur duydum."

Mehmet Ali Birand kendi ağzından söylediği şekli ile Anne tarafından kürt`tür.

Mehmet Ali Birand Kimdir

Önceki cevap:Saç Modelleri 2013 Sonraki Cevap: Oğlak burcu kadını özellikleri, Oğlak burcu kızlar nasıl tavlanır

vedat

gurur duyuyorum BİRAND la....

2013-02-16

Mesut

Tüm insanlar dinde kardeştir. Kardeş olduktan sonra bunun ırkçılığı kalmaz...

2013-01-19

Berk

Önemli olan insan olması değil mi, Kürt'müş veya Kürt değilmiş ne farkediyor.

İnsanların ailesini seçme şansı mı var ???

2013-01-19

tubanur

ana biz de kürtüz mehmet ali birand da kürt müş

2013-01-19

esra

Önemli olan insanlık, kürt, türk,çerkez, laz, alevi ne fark eder, insan gibi insan olduktan sonra, ırkı hiç önemli değil. Allah rahmet eylesin.

2013-01-23