Mental Aritmetik Ne Demek

Mental Aritmetik Ne Demek

mental-aritmetik-egitimi.jpg

Mental Aritmetik

Mental Aritmetik: Çocukların daha hızlı matematik işlem yapması için geliştirilmiş bir hesaplama tekniğidir. Kökeni çin tarihine dayanır. Abaküs ile başlayan hesaplama daha sonra parmakları kullanarak yapılacak şekilde geliştirilir.

Mental Aritmetik eğitimi veren bazı kurumlar normal abaküs yerine japon malı farklı abaküs sistemleri kullanmaktadır. Bu Abaküs çeşidinin ismi soroban`dır. Japonyada soroban kullanımı 1930`lu yıllara dayanmaktadır. Fakat bu abaküs Mental Aritmetik sisteminin sadece bir parçasıdır ve kendi başına beyin gelişimi sağlamaz.

soroban.jpg

Mental aritmetik 7 yaş ve 7 yaş altı çocuklarda uygulanabilir, daha büyük çocuklarda uygulanması mümkün değildir. Mental aritmetik beynin farklı bölümlerini farklı işlemlerde kullanmayı öğreten bir sistemdir ve ileri yaşlardaki kişiler standart matematik öğrendikleri için beyinleri o yönteme kilitlenmiş olur ve farklı bir yöntemi öğrenmesi çok zordur.Tıpkı yabancı bir dili öğrenmek gibi küçük yaşta temellerinin atılması ileri yaşta çok faydalı olur. 10 yaşından sonra Mental aritmetik öğrenme ihtimali çok düşüktür.

Hafıza güçlendirme ile Mental Aritmetik farkı nedir

Birkaç yıl önce insanların bazı sayıları kolay akılda tutması için ve çok hızlı işlem yapabilmesi için çalışan çeşitli ürünler ve eğitimler satıldı.Bu yöntemlerde hafıza güçlendirilip hatırlama kolaylaştırılıyordu. Hatta bu konularla ilgili olarak Dünya genelinde hızlı işlem yapma yarışları ve hızlı okuma yarışları yapılmaktadır.

Fakat önemli olan bu yarışları kazanan hiçkimse Dünya çapında ünlü bir bilim adamı değildir, ünlü bir sanatçı değildir. Bu hızlı işlem yapma yeteneği sadece toplama ve çarpma üzerine işlem yapılan bir sınavda işe yarar ama ÖSS gibi çok komple konularda farklı kategorilerde işlem yapan sınavlarda yetersiz kalır. Öss sınavlarını giren biri şunu çok iyi bilir ki elinde en güçlü hesap makinesi bile olsa bu sınavda başarılı olması mümkün değildir.

Farklı tarihlerde bu tip veya benzer aktiviteler ön plana çıkmış örneğin mangala oyunu gibi , IQ hesaplama ve beyin gücü gibi bir süre ilgi görmüş, sonra bunu öğrenenlerin zekası artmadığı anlaşılıp terk edilmiştir.

 

En doğru Mental Aritmetik Eğitimi Hangisi

Mental aritmetik veya hafıza güçlendirme yöntemleri de kişisel gelişim yöntemleri gibi birer pazarlama yöntemine dönüşmüş ve çok farklı kişilerin bu sektöre girmesi ile anlamını yitirmiştir. Dershanelerin üniversite kazandırma vaatleri gibi Mental aritmetik eğitimi veren kişiler de çocukları çok zeki yapacaklarını ve bilgisayar gibi beyinlerinin olacağını iddia etmektedir. Bir yetişkin olarak çocuğunuzu mental aritmetik eğitimi almasına karar verdiyseniz öncelikle eğitici kurumla birebir kendiniz görüşün ve içinde yabancı terimler kullanmadan ne sattıklarını anlatmalarını isteyin. Burası çok önemli bu konuda uzmanlaşmış pazarlamacılar özellikle işin içine yabancı terimler sokarak dinleyenin kafasını karıştırmayı amaçlar.

Örneğin eğitmene şu tip sorular sorun:

4587 ile 784 sayısını çarpar mısınız ? (cevap :3596208)

Eğer 5 yaşındaki çocuğa çok hızlı işlem yapmayı öğretecekse ve 11*35 sayısını sizin çocuğunuz anında cevaplayacaksa ona eğitim verecek süper zeki öğretmenin de yukarıdaki işlemi bir saniyede yapması gerekir.

veya şöyle bir soru sorun:

Amerikanın 8. başkanı kimdir , hangi okulda okumuştur (cevap: Martin Van Buren: Kinderhook Academy`de eğitim almıştır)

Sanırım ipucunu aldınız. Eğitmen kişi size cevap verirse zaten anında kendiniz dahil tüm aileyi o kuruma kaydettirin. Aksi halde aşağıdaki tavsiyelerimi uygulayın. Bilimsel olduğunu söyleyen hiçbir yöntem bilimsel araştırma kurallarını inkar etmez.

 

Daha Zeki bir Çocuk için ne yapmalıyım

İnsan zekası ile bilgisayar arasında çok büyük bir fark vardır. Bilgisayar veya hesap makinesi işlem yapar fakat düşünemez. Hiçbir bilgisayar başında bir mühendis veya programcı olmadan işe yarar programlar üretemez.

Eğer çocuklarınızın iyi eğitim almasını ve gelecekte başarılı olmasını istiyorsanız öncelikle onu ingilizce eğitimi verin. Ana dili gibi ingilizce konuşması hayattaki yerini çok değiştirecektir.

İkincisi kitap okumayı ve araştırma yapmayı sevdirin. Akşamları siz evde oturup saatlerce televizyona bakarken çocuktan farklı birşey isteyemezsiniz. Öncelikle siz elinize bir kitap alıp okursanız, çocuk da sizi örnek alacağı için okumaya başlayacak ve sizinle okuduklarını tartışacaktır.

Çocuğunuzun sosyal yönünü geliştirecek aktivitelere katılın, el becerileri ve sanatsal zeka kazandırın, satranç oynasın, Tiyatroya götürün. Küçük yaştan itibaren çocuğunuzu sosyal yönden güçlendirin. Sosyal yönü güçlü biri yönetici olabilir, ama hızlı hesap yapan biri en fazla muhasebe bölümünde bir eleman olur.

İnsanlarla iletişim kurmak ve idare kademelerinde olmak bir insanın yapacağı en avantajlı meslektir. önce çocuğunuzun hangi alanda ilgili olduğunu keşfedin, sonra bu alandaki en üst seviyeyi hesaplayıp ona göre eğitim verin. şöyle ki: spor yeteneği güçlü olan bir çocuk mental aritmetik bilince hızlı koşamaz, müzik yeteneği olan bir çocuk mental aritmetik ile doğru notalara basamaz, edebi yönü güçlü bir çocuk mental aritmetik ile daha güzel şiir yazamaz.,

Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. (Albert Enistein Sözleri)

Mental Aritmetik Nedir

Önceki cevap:Albert Einstein Sözleri Sonraki Cevap: Admin ne demek