Monarşi Nedir

monarsi.jpg

Monarşi tek bir hükümdarın devlet başkanı olduğu yönetim biçmidir.Bu hükümdar, kral,şah,prens,imparator gibi çeşitli isimlerde alabilir.

Monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik devlet başkanının öelene kadar bu yönetimi elinde bulundurmasıdır.Monarşi bir hükümdarın yada sultanın tek başına egemen olduğu yönetim biçmine denir.Cumhuriyet`te ise devlet başkanını halk seçer ve onu devletin başına getirir.Monarşi`de devlet başkanı öldükten sonra devletin hakimiyeti hükümdarın yada sultanın soyundan gelen oğlu yada kardeşine kalır.Monarşide cezalandırma ,bağışlama ,ödüllendirme sadece hükümdarın elindedir.Hükümdar ne derse o olur.Kimse hükümdarın yada kralın söylediğine karşı çıkıp itiraz edemez.Hakılıyı haksızı kendi ayırır kendi doğruları ve yanlışlarıyla devleti yönetir.Monarşi yüzyıllar boyu dünyada en yaygın yönetim biçimi olarak ilerlemiştir.Hükümder,kral yada prens yönetimi tek başına elinde tutar ve tanrıdan başka kimseye kendini hesap vermek zorunda hissetmezdi.Osmanlı devletinde bir parlamento yoktu.Kanunlar adil şekilde tatbik ediliyordu.Bu dönemde mutlak monarşi sona ermiş,meşruti monarşi devri başlamıştır.

Monarşi, liyakat ilkesi üzerine kurulmuştur ya kişisel erdem ya iyi soylu doğum ya üstün hizmet ya da iş yapma yeteneğine dayanır. Monark bu koruyucu olmayı amaçlar, haksız saldırılara karşı mülkiyet sahiplerinin, baskılara karşı da halkın koruyucusudur.Monarşide şahsi bir bütünleşme görülmektedir. Gerçek kişi olarak hükümdar, meşruluk unsurudur.

MONARŞİNİN ÖZELLİKLERİ

Yönetim aynı hanedan içinden çıkan kişiler tarafından yapılmaktadır.

Yönetim babadan ,oğula geçer.

Karar verme yetkisi tek bir kişidedir.

MONARŞİ İLE YÖNETİLEN ÜLKELER

Avusturalya

Antiler ve Barbados

Bahamalar

Bahreyn

Belçika

Belize

Bhutan

Birleşik Arap Emirlikleri

Brunei

Büyük Britanya

Danimarka

Fas

Grenada

Hollanda

İspanya

İsveç

Jamaika

Japonya

Kanada

Kuveyt

Lesotho

Liechtenstein

Lüksemburg

Monako

Malezya

Nepal

Norveç

Papua Yeni Gine

Solomon Adaları

Suudi Arabistan

Svaziland

Tonga

Umman

Ürdün

Vatikan

Yeni Zelanda

Monarşi ne demektir

Önceki cevap:En ünlü marka logoları Sonraki Cevap: Pırlanta Yüzük Temizliği nasıl yapılır