Mutfaktan yemek kokusu nasıl çıkar

mutfaktaki-kotu-kokular-nasil-gider.jpg

Hanımlar`ın en büyük derdi mutfak kokuları .Özellikle misafir geleceği zaman hiç bir kadın evinde yemek kokusu kasın istemez hatta bu yüzden bazı kokulu yapacağı şeyleir bir gün önceden yapıp  evini havalandırmış olur.

Bazı yapılan yemeklerin kokuları uzun süre mutfaktan çıkmaz ,birde hemen temilenmiyorsa gelin görün ki koku nasıl gidecektir.Özellikle bazı besinler pişirilirken kokuları kötü olarak etrafa yayılır. Örneği;karalahana,işkembe,balık,karnıbahar en çok koku veren yiyeceklerdendir.Bu besin maddeleri genellikle ağır bir koku oluşturup uzun süre mutfağa sinen kokular oluşturmaktadır.

Pratik koku gidermek

Bu tür yiyecekler pişirildikten sonra hemen mutfak temizlenmeli ve bir kabın içine çamaşır yumuşatıcısı koyularak ocağın en kısık gözüne yerleştirilip yumuşatıcı ağır ağır kaynatılarak yumuşatıcının kokusunun tüm eve yayılması sağlanır.Yumuşatıcı kaynadıkça koku dağılıp besinlerin kokusunu yok ederek kendi kokusunu etrafa salar ve kötü koku ortadan yok olur.Ayrıca  evde yumuşatıcınız kalmadıysa 1 miktar vanilyayı ocağa koyup kavurduğunuzda ortalığa mis gibi vanilya kokusu saracak ve kötü kokudan eser kalmayacaktır.

kotu-kokular-1.jpg

Mutfaktaki yemek kokuları nasıl giderilir

Önceki cevap:Pamir pekin Hayatı, Pamir pekin resimleri