Pırlanta Yüzük Nasıl Seçilir

Pırlanta yüzükler özelliklerine,taşlarının cinsine ,modellerine  göre değişirler.Pırlanta yüzüklerin her biri ayrı bir zerefet sergiler.Kadın için pırlanta`ya sahip olma fikri  değerli bir şeye sahip olduğu zaman kadının kendini değerli ve önemli hissetmesidir.Kadına hediye edilen pırlanta yüzük erkek tarafından verilen değeri simgeler.

elmas-yuzuk.jpg

Kadın arkadaşları arasında pırlanta yüzüğe sahip olmanın gururu ve mutluluğu içinde kendini bir adım önde görmektedir.Pırlanta yüzük taşının büyüklüğüne,modeline göre değişiklik gösterir.Pırlanta yüzük fiyatları taşının büyüklüğü küçüklüğü doğrultusundada değişiklik gösterir.Pırlanta yüzük bir kadına evlenme teklif edilirken verilebilecek en  cazibeli hediyelerden biridir.Kadın doğası gereği değerli bir eşyaya sahip olduğunu hissettiği anda erkeğin kendisine ne kadar çok değer verdiğini hisseder.Pırlanta yüzük fiyatları hemen hemen günümüzde her kesime hitap etmektedir.Eskiden sadece zengin olan kişilerin alabildiği pırlanta yüzüklerini,günümüzde her bütçeye uygun olarak üreten firmalar mevcuttur.Pırlanta en değerli taşlardan biridir.Elmas ile pırlanta aynı taştır.Madenlerden ham olarak çıkan elmaslar uzman kişiler tarafından kesilip,pırlanta`nın 58 fasetli haline dönüşür.Pırlanta en çok bilinen 4c özelliğidir.Pırlantanın 4c si parlaklık,berraklık ve karrattır.Pırlantanın renkleri vardır.Pırlanta koyu sarıdan parlak,canlı beyaza doğru ilerler.Pırlantanın renkleri harf kodu olarak kullanılmaktadır.

Pırlantada berraklık olarak adlandırılan deyimi doğanın parmak izleri olarakta adlandırılır.Elmas yerin altında milyonlarca yılda büyük bir başlangıçla oluşur.Normal haline geldiği zaman içinde özel bir büyüteçle görülebilen minik lekeler vardır.Bu lekeler karbon kristalleridir.Türkiyede pırlantanın berraklık standartı SI1.Bir pırlanta`nın rengi ne kadar iyi olursa ,ne kadar berraksa pırlanta okadar değerlidir.Pırlantanın kesimi çok önemlidir kesim ne kadar iyi olursa pırlanta ışığı o kadar iyi yansıtacaktır.Kesim kötü olursa parlaklık az olur ve taşy küçük görünür.Pırlantanın ağırlığını karat belirler.Pırlantaları karat cinsi olarak ölçen çok hassas terazileri vardır.Karat gr `ın 5 te biridir.

Pırlantanın anlamı sonsuzdur.Ebedi değeri ve ebedi bağlılığı kapsamaktadır. Pırlanta yüzük hediye etme geleneği, 15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximillian`ın , nişanı sırasında Burgonya Düşesi Mary`e elmas bir yüzük hediye etmesiyle başlamıştır.Sol elin dördüncü parmağına yüzük takma geleneği ise, Eski Mısırlıların  vena amoris`in (aşk damarı) bu parmaktan doğrudan kalbe ulaştığına olan inançlarından gelmektedir.Pırlanta bir yüzüğün taşı üç bölümden oluşur.Taç,kemer ve külah olmaktadır.Pırlanta yüzükte taç bölümü kemerin üzerinde bulunan bölümdür.Taç bölümünde 33 adet faset bulunur.Fasetlerin sayısı fazla olduğu için en fazla yansıma taç bölümünde bulunur.Pırlanta yüzükte kemer  bölümü doğal, cilalı ya da fasetli olabilir. Kemer kalınlığı pırlantanın parlaklığını etkiler. Kalın kemerli bir pırlanta yüzük daha mat görünür.İnce kemerli pırlanta ise mıhlamaya karşı dayanıksızdır.Kemer pırlantayı sağlam tutan en önemli bölümdür.Kemerin altında bulunan bölümede külah denir.Külah bölümünde 24 faset bulunur.Külah bölümü pırlantaya giren ışığın dışarı yansımasını sağlar.

Eşsiz, değerli ve yok edilemeyen bu taş, yüzyıllarca aşkı simgelemek için kullanılmıştır. Aşkın ve bağlılığın anlamı olarak tektaş pırlanta yüzük hediye etme geleneği, günümüzde dünyanın tüm kültürlerine yayılmıştır. Hiçbir mücevher , duyguları ve yaşamın önemli anlarını bir pırlanta kadar iyi simgeleyemez ve tarif edemez.

tek-tas-pirlanta-yuzuk.jpg

PIRLANTA  RENK HARF KODLARI

D-E-F =Renksiz

G-H-I-J=Nadir Beyaz

K-L-M=Beyaz

N-O-P-Q-R=Renkli Beyaz

S-T-U-V-W-X-Y-Z=Renkli

PIRLANTA YÜZÜK SEÇERKEN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKENLER

Pırlanta`nın gerçekten beyan edilen renk ve berraklıkta olması.

Pırlanta`nın borsa fiyatları vardır.Pırlanta`nın alım satım fiyatları dünyada bellidir Pırlanta alırken bu fiyatlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pırlanta Yüzük Özellikleri

Önceki cevap:Turkcell reklam sms engelleme Sonraki Cevap: Tek Taş Fiyatları