Risale-i Nur Oku

saidi-nursi.jpg

Gerçek adı Said Okur olan , din adamı tarafından yazılmış kitaplardır.

Said Okur; Bitlis`in Nurs köyünde doğmuştur. Aslen Kürt`tür. Gençliğinde "Said-i Kürdi" ismini kullanmış. "Molla Said" ve "Molla Said-i Meşhur" isimleri ile tanınmıştır.

Kuran`ı Kerimde bulduğu Nur suresi ile kendi doğum yeri olan Nurs köyü  arasında ilişki kurduğu rivayet edilir.

Said Okur, Nur tarikatını kurmuştur ve birçok kişiyi peşinden sürüklemiştir. Bu dönemden sonra "Said-i Nursi" adını kullanmaya başlamıştır. Asi kişiliği ve emirlere zıt giden tavırları ile zaman zaman medresede problem yaşamış ve Yazdığı bir kitap sebebi ile 15 ay  hapse atılmıştır.

Tarikat üyeleri arasında Bediüzzaman adı ile bilinen Said Okur; Din eğitiminin de verdiği bilgi ile Kur`an-ı Kerim, İnsan Yaşamı ve Siyaset gibi çeşitli konular hakkında yazdığı kitapları "Risalei Nur" adı altında toplamıştır.

Risale-i Nur Kitap serisini 1925 yılında yazılmaya başlanmış, 24 yılda hepsini bitirmiştir. Toplamda 14 kitap ve 6000 sayfa`dır. Risalei nur, farklı boyutlarda baslıp tarikat üyelerinin cebinde taşıdığı şekle gelmiştir.

Günmüzde nur tarikatı Amerika`da yaşayan Fethullah Gülen tarafından yönetilmektedir.

Risali nur nedir

Önceki cevap:Tatile çıkarken yanımıza neler almalıyız

Risale

Nur tarikatındakiler nedense Kuran okumazlar, sadece Risale okurlar. Savunları ise "Kuran anlaşılmayacak kadar zordur, sadece ilim adamları anlar" bu sebeple Kuran yasak gibi davranırlar. Halbuki Kuran'ın heryerinde "Normal insanlar için gönderildiği" yazlıdır.

2013-02-03

mehmet

Sayın editör, Nur tarikatı değil Cemaati olacaktır, daha ayrıntılı bilgi için wikipedia ve eki kaynaklara müracaat edilebilir, Risale' yorum yapan arkadaşa da yanlış kişilerden yarım bilgiler duymuş olduğu belli sadece Sözler adlı eserde Kur'an-ı Kerim'in mucize olduğunu delilleri ile ispatlayan yaklaşık 100 sayfadan oluşan 25. söz bulunmaktadır. Detaylı bilgi için alıp okumanız tavsiye olunur,

http://tr.wikipedia.org/wiki/Risale-i_Nur

2013-02-05

Editör

Sitemizdeki yazılar kişilerin kendi kazandığı edinimlerin sonucudur. Dilerseniz üye olarak sizce doğru olanı bu sayfaya yazabilirsiniz. Aşağıdaki tanımlara göre sanırım Nur cemaati konusunda biraz daha esnek bir tanım gerekiyor. Cemaatten daha büyük bir kitleye sahip, bir öndein izinden giden bir kitleyi barındırıyor.

Tarikat: Anlamı "yol" olarak çevrilebilir. Yolda öncü olarak Mürşid adı verilen bir öğretici bulunur, öğrenciler onun peşinden gider.

Cemaat : Arapça topluluk anlamına gelir. Camide ibadet etmek için bir araya gelen topluluklara denir.

Wikipedia'ya bakınız vermişsiniz. Vikipedia'ya göre Nursi`ler "Sufi tarikât listesi" içinde bulunuyor.

2013-02-06