Risali nur nedir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

risalei-nur-nedir.jpg

Risale-i Nur imanın hakikatlerini anlatım şekliyle olduğu kadar tarzı ve tefsiriylede diğer islami eserlerden çok farklı izah eden Bediüzzaman Hazretlerinin 14 ciltlik eseridir.

İslamın en derin konularını ele alan en zor sorularına cevap veren bu eserde çözümleyemediğiniz  soruların cevapları yer almaktadır.Bu eser doğrudan doğruya Kuran`a dayanmaktadır.İmana dair olan bir çok ayet-i kerimeleri açıklamaktadır.

Bu eser yurt içinde ve yurt dışında çeşitli topluluklar tarafından özellikle okunmaktadır.Risale-i Nur için bazı toplumlar tarafından uluslar arası sempozyumlar düzenlenmiş ve bir çok kademik makalelere konu olarak seçilmiştir.

Risal-i Nur Ne Demektir yorumlar (0)2013-02-03 07:43:55, Güzel: 1 , Kötü: 0

saidi-nursi.jpg

Gerçek adı Said Okur olan , din adamı tarafından yazılmış kitaplardır.

Said Okur; Bitlis`in Nurs köyünde doğmuştur. Aslen Kürt`tür. Gençliğinde "Said-i Kürdi" ismini kullanmış. "Molla Said" ve "Molla Said-i Meşhur" isimleri ile tanınmıştır.

Kuran`ı Kerimde bulduğu Nur suresi ile kendi doğum yeri olan Nurs köyü  arasında ilişki kurduğu rivayet edilir.

Said Okur, Nur tarikatını kurmuştur ve birçok kişiyi peşinden sürüklemiştir. Bu dönemden sonra "Said-i Nursi" adını kullanmaya başlamıştır. Asi kişiliği ve emirlere zıt giden tavırları ile zaman zaman medresede problem yaşamış ve Yazdığı bir kitap sebebi ile 15 ay  hapse atılmıştır.

Tarikat üyeleri arasında Bediüzzaman adı ile bilinen Said Okur; Din eğitiminin de verdiği bilgi ile Kur`an-ı Kerim, İnsan Yaşamı ve Siyaset gibi çeşitli konular hakkında yazdığı kitapları "Risalei Nur" adı altında toplamıştır.

Risale-i Nur Kitap serisini 1925 yılında yazılmaya başlanmış, 24 yılda hepsini bitirmiştir. Toplamda 14 kitap ve 6000 sayfa`dır. Risalei nur, farklı boyutlarda baslıp tarikat üyelerinin cebinde taşıdığı şekle gelmiştir.

Günmüzde nur tarikatı Amerika`da yaşayan Fethullah Gülen tarafından yönetilmektedir.

Risale-i Nur Oku yorumlar (3)2013-02-03 08:10:53, Güzel: 0 , Kötü: 0