Search engine optimization nedir ?

SEO: Search Engine Optimization.Arama motorlarında ilk sırada çıkmanın kısa ismidir.

Arama motoru diyince akla google, yahoo veya bing gelebilir. Fakat seo sisteminin getireceği en büyük avantaj ülkemizde en çok kullanılan google arama motorundadır.

seo

 

Arama motorlarında bir web sayfasını ilk sırada çıkarmak için öncelikle hedef kelime seçilmesi gerekir. Çünkü hiçbir web sayfası aranan her kelimede birinci sırada çıkmaz. Bu sebeple hedef kelimeyi doğru seçmek gerekir. Google kazanç kapısı olarak adwords ve adsense sistemlerini geliştirmiş ve aramada yakaladığı başarıyı kazanç olarak geri döndürmüştür.

Arama motorları google`den önce ve sonra olarak iki farklı zamanda ele alınmalıdır. Çünkü google kullandığı metin işleme ve pagerank sistemi ile tüm rakiplerini geride bırakmıştır. Google çalışma mantığını anlamak için iki sistemi bilmek gerekir. Metin Madenciliği ve sayfa puan sistemi.

 

Metin Madenciliği

İyi bir webmaster metin madenciliğini bilmelidir. Metin madenciliği sayısal verilerle ilişkilidir. çünkü günümüzde bilgisayarlar cümlelerden anlam çıkaramaz. onun yerine kelimeleri sayar. Metin madenciliği bilimsel bir yöntemdir ve google`dan yıllar önce de kullanılmaktadır. 1980`li yıllarda metin madenciliği kullanılmaya başlanmıştır.

Metin madenciliğini size bir örnekle açıklayayım:

Ördek: "okul`a giderken kitapçıya uğradım ve kendime okul için kitap aldım "

Şimdi bu kelimede basitçe metin madenciliği kullanalım

  1. ilk adım cümledeki gereksiz bağlaçları temizlemek
  2. herşeyi küçük harfe dönüştürmek
  3. noktalama işaretlerini temizlemek
  4. kelimeleri saymak
  5. Seo sayılarla uğraşır kelimelerle değil

 

son durum: "okul giderken kitap uğradım kendime okul kitap aldım "

Kelime
sayı
okul
2
kitap2
giderken
1
aldım
1
kendime
1
uğradım
1

Şimdi web sayfanızda google ile arama yapıldığını düşünelim. en çok şu aramada çıkmanız muhtemeldir. "okul ve kitap". çünkü web sayfanızda bu iki kelime çok sayıda geçiyor.

 

Sayfa Puanı

Google seo sistemindeki en önemli ve ikinci olay sayfa puan(pagerank) sistemidir. Larry page bu sisteme kendi soyadını vermiştir. Aslında buda yıllardır bilim dünyasında kullanılan bir sistemndir ve google ile Larry bunu yeniden icat etmiş ve günlük kullanıma sunmuştur.

bilim dünyası ile ilgisi olanlar bu mantığı atıf toplama veya citation olarak bilir. Bir bilim adamı ne kadar çok kişiden övgü almışsa o kadar önemlidir. Tabii övgü kuru kuruya sözlü yapılmaz, daha çok bilimsel kitaplarda ve makalelerde yapılır. Bu atıf sistemini bilim adamları index adı verilen bilimsel sistemlede toplamıştır. Aşağıdaki reism bu sistemi de anlatmaktadır.

İyi bir bilim adamı yüzlerce farklı kişiden atıf alır. yeni başlayan bir bilim adamı ise sadece bir kişiden atıf alır. hiç atıf almamışsa o bilim adamı önemli değildir.

what is seo

Resme dikkatli bakın. sizin web sayfanıza kaç kişi link veriyor. Eğer önemli sayfalardan yüzlerce link alıyorsanız google için siz çok önemlisinizdir.

Dipnot: Bu yazıyı alıp web sayfasında kullanacak kişiler hiç olmazsa bize bir link versin lütfen ve bizde google için önemli biri olalım.

Seo nedir

Önceki cevap:Biyoyakıt nedir ? Sonraki Cevap: Adwords ne demektir