Top sakal bırakmak Günah mı , Caiz mi

brad-pitt-saclari.jpg

Sakal bırakmak bizim inancımıza göre sünnettir.

Fakat bırakılacak sakalın cinsi belitrilmemiştir. Yaşadığımız inançlarımıza ,değerlerime göre caiz olan birşeyin günah olması da mümkün değildir. Bu sebeple çekinmeden top sakal bırakabilirsiniz.

Bazı toplumlarda her ne kadar top sakal bırakmamın günah olduğu söylense de top sakal bırakmak günah değil sadece modern toplumdaki davranışlardan biridir.

Top sakal bırakan biri sünneti yerine getirmişmi oluyor derseniz hayır tam olarak olmuyordur, çünkü sünnet satılan sakal top sakal dğeil, hacı sakalıdır. fakat top sakal bırakarak kesinlikli günaha girmiş olmazsınız .Sünnetin en olması gereken hali  bakan insanları en güzel görünen halidir.Sünnet olan sakalımızı kısaltabilir sağından ,solundan alabiliriz.

Çocuğunun Top sakal bırakmasını istemeyen Anne veya Baba günah diyerek onu vazgeçirmek ister. Bu Kur`an ile alakasız olup ailenin kişisel tercihidir. Fakat hoşuna gtmeyen birşeye günah derse fetva vermiş olur. Fetva vermek ise sadece büyük din adamlarına has bir davranıştır. Sakal modelleri olarak, top sakal veya çember sakal bırakmak haram değildir. Sakal bırakmak caizdir.

Top Sakal Günahmı

Önceki cevap:Yoga Ne Demektir Sonraki Cevap: KALORİ CETVELİ

ŞÜKRÜ

kuranda böyle bir açıklama yok diyorsunuz fakat kuranı kerimde şöyle söylüyor kadınlar başınızı kapatınız fakat nasıl kapatacakları yazmıyor sadece kapatın diyor. peki kadınlar başını nasıl kapatıcaklarını kimden ve nasıl öğrendiler? peygamber efendimiz sayesinde öğrendiler ayn ı şekilde namazda öyledir kuranda namaz kılınız yazmaktadır fakat nasıl kılınacağı tarif edilmez bunu bize peygamber efendimiz öğretmiştir. şimdi burana anlaşılacağı üzre biz herşeyi kurandan öğrenmedik kurandan okuduk peygamber efendimizden anladık. aynı şey sakal içinde geçerlli peygamber efendimiz s.a.v buyuruyor ki : bir kimse kimlere özenirse o kimse onlardandır buyuruyor. dikkat edelim top sakalı kimler bırakır? : hristiyanlar yahudiler yani hak din olan islam dinine inanmayanlar bırakıyor.peki biz top sakal bırakmış olursak kime özenmiş oluruz ve özenirsek kimlerden olmuş oluruz bu caizmidir bi düşünelim. ayrıca peygamber efendimiz s.a.v. yine buyuruyorki: bıyığınız kısa olarak sakal bırakınız sakalınızı da dua ettiriniz ve çene hizasından tutulduğundan bir avuç içi kadar olsun buyuruyor efendimiz ...

2013-02-20

Top Sakallı

işte sizin yanıldığınız en büyük nokta da burası "Kuran eksik" diyorsunuz. Dediğinizi kulağınız duymuyor.

Allah'ın kitabı eksik olamaz.

Kuranda sakal konusunu detaylı yazmadıysa bunun sebebi isteyen top sakal bırakır isteyen hiçbirşey bırakmaz. Başörtüsü detaylı yazılmamışsa bunun sebebi, isteyen örter isteyen örtmez. Örtmeyenleri kafir diye kovamazsınız. sizin en büyük yanlışınız da burada. korkarım sizi cehenneme de bu götürecek.

Sizin islamdan anladığınız arap kafasıdır. Allah arapların özel ilahı değildir.

2013-02-20