Türkiye ne demek

turkiye.jpg

Türkiye: Türkiye cumhuriyetinin resmi ismidir. Avrupa ve Asya kıtaları arasında bulunan ülkemiz her mevsim verimli topraklara sahiptir.

Tarihsel geçmişine bakıldığında, Oğuzlar, Selçuklu ve Osmanlıdan sonra Türklerin hüküm sürdüğü toprakların küçülmesi ile Oğuzların hüküm sürdüğü ilk bölgede yeniden Türkiye kurulmuştur. Türkiye ismi Latince "Turchia" kelimesinin okunuşundan türetilmiştir. "Türklerin Yurdu" anlamına gelir.

İlk anayasada bulunan "devletin resmi dini islamdır" ibaresi 1928 yılında silinmiştir, çünkü ileride bu ibarenin ayrılıkçılığa yol açacağı düşünülmüştür. Türkiyede farklı dillerdeki birçok insan uyum içinde yaşamaktadır. Halkın çoğunluğu müslümandır.

Resmi dil Türkçe`dir.

Anayasanın ilk üç maddesi şöyledir:

  • Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir
  • Türkiye Cumhuriyeti demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir
  • Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.

Bu üç madde değiştirilemez, "değiştirilmesi teklif dahi edilemez" ibaresi bulunan maddelerdir.

İsmi Türkiye olduğu sürece bu ülkede insanlar huzur ve barış içinde yaşayacak, Ülkedeki yabancılar da Türklerin misafirperverliğini öğrenecek ve kendi ülkesinde anlatacaktır.

Türkiye Cumhuriyetini kuranlar özellikle ülkenin ismini Türk kelimesini vurgulayacak şekilde koymuştur. Böylece ülkeye farklı anlamlar yüklemeye çalışanlara bu isim bir hatırlatma olacaktır.

Türkiye adı size ne çağrıştırıyor

Önceki cevap:php 503 service unavailable Sonraki Cevap: Php ile Excel çıktısı nasıl verilir