TWITTER nedir

Twitter Amerikalı yazılım mimarı ve iş adamı Jack Dorsey tarafından 2006 yılında kuruldu. Yeni nesil sosyal medya iletişim araçlarının en popüleri arasında yer alan ve dünyanın bir çok ülkesinde kullanılan twitter  25 Nisan 2011 yılı itibari ile de Türkçe olarak kullanılabilmektedir.

jack-dorsey.jpg

Twitterda kimler var?

Bugün twitterda bir çok meslek grubundan ünlülerden siyasetçilere kadar, farklı inanışlardan, her türlü yaştan ve cinsiyettten kişiler bulunmak ile birlikte, şirketlerden tutun kanaat önderlerine kadar dünyada internetin ulaşabildiği her ülkeden bireyler bulunmaktadır.

Twitter`da kullanılan kısaltmalar nelerdir  ?

Tweet: 140 karakterlik metin yazma aracıdır. Fotoğraf, video ve link ile de destekleyebilirsiniz.

Reply: Başka bir twitter kullanıcısının tweetine yazdığınız yorumdur.Tweetin altında yer alan reply tuşuna bastığınızda kendi profilinizde cevabınız görünmektedir. Tweetinizin altında yer alan sohbeti göster bölümünden sohbetin tamamına ulaşılabilmektedir. Ayrıca cevap yazdığınız kişi de aşağıda bahsedeceğimiz bahsedenler ve etkileşimler bölümünden cevabınızı görebilirler.

Retweet (RT): Başka bir twitter kullanıcısının tweetini takipçilerinizin de görmesini istediğiniz tweetlerdir. Tweetin altında yer alan retweet tuşuna bastığınızda profilinizde ve sizi takip eden takipçilerin anasayfalarında görünürler.

Favoriler: Kendinizin veya başka bir twitter kullanıcısının beğendiğiniz tweetlerindendir.Tweetin altında yer alan favoti tuşuna bastığınızda ilgili tweetin zaman kısmında göründükleri gibi profilinizde favoriler bölümünde yer alırlar.

reply-retweet-favorite.jpg

Hashtag(#): Twitter`da belirli bir konuyu belirlemek ve ayrıştırmak için kullanılan sözcük ve söz öbeklerinden oluşan başlık kelimeleridir. İlgili konuyu aramak istediğiniz # işaretinin yanına kelimeyi veya kelime grubunu boşluk bırakmadan yazdığınızda zaman sıralamasına göre bütün tweetler sıralanacaktır.

Takipçi (Fololowers): Twitterda sizleri takip eden kişilerdir. Yazdığınız her tweet anlık olarak sayfalarına düşer.

Takip edilen(Following): Twitterda takip ettiğiniz kişilerdir. Attıkları tweetler ve retweetler anasayfanız üzerinde görünmektedir.

Fenomen: Twitterde büyük kitlelere ulaşmış ve ilgiyle takip edilen kişilerdir. Bu kişilerin bir kısmı sizi takip ederken bir kısmı takip etmeyebilir de.

Kimi takip etmeli: Twitterın sunduğu bir algoritma sayesinde takip etmeyi tercih edebileceğiniz kişileri gösteren bir öneri listesidir.

Trending topic (TT) : Twitter ana sayfasının sol alt tarafında yer alan  en çok konuşulan 10 konunun listelendiği güncel konulara denir.

Türkiye gündemi: Bölgesel olarak Türkiye?de bulunan kullanıcıların gönderdikleri tweetler sayesinde twitterda trend topic olan 10 konuyu gösteren gündem konularıdır. (Her ülkenin kendi Trend topic listesi vardır.)

Dünya gündemi: Dünya genelinde en çok konuşulan 10 konuyu gösteren gündem konularıdır.

Listeler: Twitterda oluşturabileceğiniz bu listeleri kişileri gruplandırmanıza yarar sağlar. Listelerinizin herkesin görmesini ve abone olmasını sağlayabileceğiniz gibi kitleyip kendinize de saklayabilirsiniz.

Bahsedenler: Sizden bahseden kişilerin ve sizler hakkında bahsi geçen tweetleri görebileceğiniz yerdir.

Etkileşimler: Sizi takip eden kişileri görebileceğiniz bu yer bir tarih sıralaması ile karşınızdadır.

Friday Follow (FF): Sadece cuma günleri yapılan FF kısaltması ile takip ettiğiniz kişilerin sizi takip etmesi veya takip ettiğiniz kişileri başkalarının da takip etmesi içindir.

Direkt mesaj (DM): Direkt özelden gönderilen sadece mesajı gönderenin ve mesajı alan kişilerin gördüğü mesajdır. Bu mesajı gönderebilmek için twitter kullanıcısının sizi takip ediyor olması gerekir. Aynı şekilde size mesaj gönderilebilmesi için sizin de onu takip ediyor olmanız gerekir.

Twitter ne zaman kuruldu

Önceki cevap:Dukan diyeti aşamaları nelerdir Sonraki Cevap: Yılbaşı gecesi gidilebilecek mekanlar