uygun kredi alırken nelere dikkat etmeli

Kredi alırken en önemli konulardan biri gizli masraflar ve size söylenmeyen hesaplardır. Bankalar daha ucuz kredi veriyormuş gibi görünmek için bunu çoğu zaman yapar. Bu sebeple kredi alırken tüm detayları sormanız ve mümkünse yazılı olarak alamanızı tavsiye ederim.

İnternet sitelerinden kredi araştırması yaparken genellikle sadece % oranlarına bakılır. Fakat dosya masrafı ve dönemlik ekleme adı verilen bazı masrflar da bulunmaktadır. 1000 lira kredi alan biri için 100 lira dosya masrafı gibi anlamsız ödemeler ciddi anlamda can sıkıcı olur.

Uygun Kredi almaktan önce sizin için ödeme durumu daha önemlidir. Eğer aldığınız kredi masrafı aylık maaşınızın yarısını geçiyorsa çok dikkatli olun. Eşiniz de çalışıyor olsa dahi aldığınız kredi maaşınızın yarısından fazla masraf yapmamalıdır.

kredi.jpg

Kredi borcunu ödemeye uğraşırken günlük küçük zevklerinizden vazgeçmeniz iyi değildir. Özellikle uzun dönemli kredilerde sürekli sıkıntı ve zor durumda olmak aldığınız araba veya evin içinde huzurlu oturmanızı engeller.

Kredi alırken, alacağınız arabanın tamamını kredi ile alamayacğaınızı unutmayın 30-40 bin liralık bir araba alıyorsanız elinizde en az 10.000 lira bulunmalıdır. Arabaya haciz binmiş olacağı için kredi süresince arabayı satamazsınız ve kasko yapmak zorunludur. Çünkü araba teknik olarak bankanın malıdır ve kaza anında kendi malını riske atmak istemez. Aynı durum ev kredisi için de geçerlidir, deprem vb. durumlara karşı evi korumaya almak isterler. bu konuları detaylıca araştırın. Örneğin tüm paranızı arabaya harcadıktan sonra kasko yapmak için cebinizden çıkması gerkeecek 2000 civarı masrafı da göz önünde bulundurun.

Bankaların web sayfasında konut kredisi hesaplamak için robot bulunur, fakat banka siteleri içi fazlaca karışık olduğundan bu hesap kısmını bulmak zor olabilir,konut kredisi sayfalarına kolayca ulaşmak için bu siteyi kullanabilrisiniz.

En Uygun Kredi

Önceki cevap:metin2 oyununda hangi efsun ne işe yarar Sonraki Cevap: Nasıl Sevgili Bulurum