Allah nasıl oluştu

Allah nasıl oluştu

Kur`an-ı Kerim`e göre Allah doğmamıştır , eşi veya benzeri yoktur. onu başka canlılar ile kıyaslamak yanlıştır. Birçok alanda görülen "Allah birdir" şeklinde bir anlatım yanlıştır. Allah "bir" sayısı ile gösterilemez, çünkü 1 sayısı varsa 2 sayısı da olabilir. Ona sadece "Ahad" denir. O varken başka bir sayı yoktur. herşey onun varlığı dahilindedir. Ondan ayrı bir canlı veya varlık düşünülemez.

Gençlerin anlayacağı şekilde anlatmak gerekirse:

Bilgisayarda oynadığınız oyunları düşünün, oyunda çeşitli karakterler vardır. Bunlar doğar ve bölüm sonunda ölür. Her türlü karakter , araba ve eşya oyun içindedir. Oyun Dünya hayatına benzetilebilir. Cennet ve cehennem ise başka bir program olarak düşünülebilir. Herşey bilgisayarın içindedir. Bu şekilde kıyaslayınca "Bilgisayarı kim üretti" diye düşüneceksiniz elbette. Böyle bir bilgisayarın sonsuz enerji ile çalıştığını ve hiç kapanmadığını , Bilgisayarın başka bir kopyası olmadığını düşünürseniz Allah kavramını anlayabilirsiniz. İnsana duygularını verecek kadar bilinçli, bir böceğin adımlarını görecek kadar hassas. Bir böceğin hayatını önemseyecek kadar nazik.

Tabii bundan farklı olarak dünya hayatı bir oyunla kıyaslanamayacak kadar karmaşıktır. Allah`ın varlığı ise evrendeki herşeyin varlığından daha kapsamlıdır.

Bu benzetmeye dayanarak şunu da düşünebilirsiniz, Allah ölen bir insan için üzülmez. Siz, istediğiniz anda bilgisayar oyununu yeniden başlatabildiğiniz gibi Allah isterse herşeyi baştan yaratabildiği için bir insanın varlığı veya yokluğu onun için çok önemli değildir. Bir videoyu izlerken ileri-geri sarabildiğiniz gibi Allah için zamanda ileri veya geri gitmek zor birşey değildir.

uzay.jpg

Son olarak: Bunları merak etmek ayıp veya günah değildir
. İnsan düşünen bir canlıdır ve merak en büyük özelliğidir. Fakat fazla düşünüp kendinizi üzmeyin. Allah büyük azametine rağmen her canlıyı sever.

Dünyaya güzel bir hayat yaşayıp insanlar için faydalı işler yapmak için geldik. Cenneti kazanmak için çalışmak güzeldir, Ama hiç ölmeyecekmiş gibi de dünya için çalışmak gerekir. Bir insanı mutlu etmek, başkalarına faydalı olmak ne kadar güzeldir bilirsiniz. İşte bu sebeple başkasını üzmek (kul hakkı) en büyük günahlardan biridir.

Dünyaya sevmek ve sevilmek için geldik. Ötesini aramayın.

Güzel ve mutlu bir hayat yaşayın. Sizi sevenleri önemseyin. O zaman mutluluğu bulursunuz.

Allah ne zaman oluşmuştur

Önceki cevap:En güzel ambalaj tasarımı resimleri Sonraki Cevap: kırmızı top 3 oyunu

Hakan

Okadar konuşuyorsunuzda yaşamak ve olmak istemeyenler ve bu yüzden acı çekenler ne olacak sizin gibiler ancak kendinizi düşünür keyifle hatalarınızla başka ruhları dünyaya getirirsiniz sonra bizim gibi birşeyleri hak edin kirlenin ki bizde temizleyip size temiz diyelim görüşündesiniz şunu söylüyorum yokluğun kendisi temziliğinden bile bahs edemeyeck kadar temizdir çünkü ona temiz demekle değer verip kirletiriz ama var olmak ise birşeyleri hak etmenin kirlenmenin kendisidir çünkü hiç birşeyi hak etmedik yokluğun içinde temizliğin kendisini tanımayacağı kadar temizdik ama şimdi birşeyleri hak etmemizi isteyen çok şey var benim burda diyeceğim asla birşeyleri hak etmeyin bırakında yapsınlar yapacaklarını bir ayna gibi varlığın içinde onların suratlarını kendilerine geri vereceğim hiç şüphesiz onlarda kendileriyle karşılaştıklarında bizim gibileri suçlayacaklardır menfatlerinden dolayı buna ne diyeceksiniz Adalet herşeye haketiğini verir tabi adaleti isteyip hak edenlerin içinde adalet varsa ve şunu diyorum hiç birşey boş yere nefret duymaz hiç birşey boş yere sevgi beslemez ozaman nefret kötüyse acı çektriyorsa neden nefret duyalım boşyere hakkımız olduğunu bildikleri halde söyleyin acı çeken birşeyi kim ister ki ? sevgiden bahs edenler menfatleri olmasa sevgi besleyebilirlermiydi ? soruyorum önce yapanlar mı suçludur sonradan yapılanları verenler mi ? herzaman karşılığı verenlerden olun ama size yapılmışsa veya vekalet verilmişse...söyleyecek çok şeyim varda inanamazsın bukadar gerçeklerle dolu mantığa siz inanın sadece doğru bulduğunuz haksızlığa ...biz hiç birşeyi hak etmedik ama hak ettirmeye çalışıyorlar geceden ayrılmayan gündüzümü yoksa gündüzden ayrılmayan geceyi mi hak edelim yoksa adaleti getiren haksızlığı mı ? boş konuşuyorsunuz herşey birbirinden faydalanıyor menfatlerinden dolayı bize ise sadece herşeyden kurtulmak düşer tabi bize yapılanları geri vermek ve alınları almak suretiyle... hiç birşeye ihtiyacım olmadı var olmadan önce sizlerin oldu mu acaba ?Hiç birşeyi hak etmemek herzaman herşeyden kurtulmak gibidir şunuda unutmayınız size yapılanı vermek hak etmek değildir onu hak edene vermektir ne iyi olun ne kötü size davrandıkları gibi davranın çünkü kötülükten var olan iylikle ve iylikten var olan kötülükle işim olmaz ben bana yapılanları veririm sizin bana yaptıklarınızdan daha fazlasını size yaparım hak edin yeter ki...

2013-04-12

Elif

Eeee. Hakan, sonuç olarak ne anlatıyorsun.

Birşeyi iki cümle ile ifade edemiyorsan, anlatamıyorsun demektir.

2013-04-12