Araçlarda Kış lastiği uygulaması

Yolcu veya yük taşımada kullanılan araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Kurala uymayanlar için 500 lira para cezası verilecek. Bu kural Türkiyede trafikte bulunmakta olan 16 milyon arabanın yaklaşık 5 milyonluk kısmını ilgilendiriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hazırladığı "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik" kapsamında bu yasa uygulanmaya konuldu.

Yönetmeliğe göre bu kış mevsiminden itibaren yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunlu oldu. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlık tarafından 1 ay artırılabilecek.

500 LİRA CEZA GELDİ

kis-lastigi.jpg

Araçlarda kış lastiği olup olmadığı denetimlerini Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki ekipler ve belediyelerin ilgili görevlileri tarafından yapılacak.

Kış lastiği takmayan araçlara 500 lira ceza verilecek.

Yönetmelik, 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bu yönetmeliğin amacı insanları zor durumda bırakmak değil, aksine trafikteki kaza sayısını aza indirmek ve kış aylarında kar yağarken karşılaşılan problemleri azaltmak. Aralık ve Nisan ayları arasında özellikle kar yağışı olan şehirlerde ikamet ediyorsanız kesinlikle kış lastiği takmaya dikkat edin. Yeni lastik almak 500 liradan fazla olabilir, ama trafik kazasında kaybedec3eğiniz bir ayak 1000 liraya değişilmez.

Kış lastiği zorunlu mu

Önceki cevap:İş ilanları siteleri Sonraki Cevap: En komik atarlı sözler

onur ozer

sirketimize ait araçlarımızdan 2 aracımda ticari yük nakli - diğerlerinde hususi - yük nakli yazıyor, kış lastilerini tüm araçlarımıza mı alacağız, yoksa diğer 2 tane ticari aracımıza mı alacağız. (diğer yük nakli yazanların içerisinde kamyonet ve kango binek doblo binek connnect binek araçlarımız var)
konu ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

2012-11-20

kar lastiği

Haberlerde biraz abartıldığını düşünüyorum. kar lastiği "yük veya yolcu taşıyan araçlarda zorunlu" , yani kişisel otomobillerde ceza işlemi uygulanmıyor, aksi halde şehir içindeki normal araçlara lastik yetiştiremezler.

Kış lastiği dört tekere de takılmalı. 4 mevsim lastiği diye satılan lastikler yönetmeliğe uygun değil. Yönetmelik "1 Aralık - 1 Nisan" arası uygulanacak, ama havada yağmur bile yokken polisler ceza keserse de şaşırmayın. Resmi olarak hakları var.

2012-11-21

Öner AKDENİZ

Kış lastiği uygulamasının Şehirler arası Yük ve Yolcu taşıyan araçlar için zorunlu olduğu Şehir için de bu uygulamanın geçerli olmadığı yasada net olarak belirtilmemiştir. Emniyet basında yer alan haberlere göre uygulamanın sadece Şehirler arasını kapsadığını belirtmektedir. Ne derece doğru olduğunu bilem
yoruz

2012-11-26