Kış lastiği zorunlu mu

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Yolcu veya yük taşımada kullanılan araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Kurala uymayanlar için 500 lira para cezası verilecek. Bu kural Türkiyede trafikte bulunmakta olan 16 milyon arabanın yaklaşık 5 milyonluk kısmını ilgilendiriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hazırladığı "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik" kapsamında bu yasa uygulanmaya konuldu.

Yönetmeliğe göre bu kış mevsiminden itibaren yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunlu oldu. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlık tarafından 1 ay artırılabilecek.

500 LİRA CEZA GELDİ

kis-lastigi.jpg

Araçlarda kış lastiği olup olmadığı denetimlerini Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki ekipler ve belediyelerin ilgili görevlileri tarafından yapılacak.

Kış lastiği takmayan araçlara 500 lira ceza verilecek.

Yönetmelik, 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bu yönetmeliğin amacı insanları zor durumda bırakmak değil, aksine trafikteki kaza sayısını aza indirmek ve kış aylarında kar yağarken karşılaşılan problemleri azaltmak. Aralık ve Nisan ayları arasında özellikle kar yağışı olan şehirlerde ikamet ediyorsanız kesinlikle kış lastiği takmaya dikkat edin. Yeni lastik almak 500 liradan fazla olabilir, ama trafik kazasında kaybedec3eğiniz bir ayak 1000 liraya değişilmez.

Araçlarda Kış lastiği uygulaması yorumlar (3)2012-11-19 11:57:07, Güzel: 1 , Kötü: 1

Önceki Soru:Komik sözlerSonraki Soru:Iş ilanları