Basketbolda FAUL çeşitleri nelerdir

Basketbolda oyuncular 5 faul yapma hakkına sahiptir. Beş faulü geçtikleri takdirde oyundan atılırlar ve oyuna tekrar giremezler. Ancak oyun içinde 5 faulü doldurmamış bir kişi oyunun bir yerinde çıkıp başka bir yerinde tekrar girebilir. Oyuncuların tek başına yaptıkları faul dışında takımlarının yaptıkları faullerde önemlidir. Her oyucunun faulü toplam faulü etkilemektedir. Takım olarak 4 faule ulaştıklarında, 4 faulden sonraki her faulde rakip takım serbest atış hakkı kazanır. Her başarılı serbest atış ise 1 puan kazandırır.

Faul rakibe usulsüz kişisel temas ve sportmenlik dışı davranışlarda bulunmaktır.

Faul oluşturacak durumları ise şu şekilde özetleyebiliriz.

1- Offensive faul: Hücum oyuncusu tarafından işlenen bir faul biçimidir. Bu tip fauller genellikle topa sahip olan hücum oyuncusunun topu durdurmak isteyen savunma oyuncusuna kasıtlı olarak yaptığı faulden oluşur. Oyun durdurulduğu zaman bir hücum faul olarak adlandırılır ve topa ihtar verilir.

offensive-faul.jpg

2- Hand check faul: Savunma oyuncusu tarafından işlenen bir faul biçimidir. Hand check savunma oyuncusunun karşı takımdaki hücum oyuncusunu elleri ile kontrol altında tutma hareketidir.

hand-check.jpg

3- Holding faul: Bu tip faul savunma veya hücum ekibi  tarafından işlenmiş olabilir. Bir oyuncu rakibin hareketine  müdahale için  ellerini kullandığında holding faul oluşur. Aynı durum ayaklar içinde geçerlidir. Daha iyi anlaşılması adına aşağıda resime bakmakta fayda var.

basketball-shooting-foul.jpg

4-İllegal screen faul: Bir oyuncu atışını ayarlarken  savunma oyuncusunun blok ve temas yapmak için hareket etmesi ile oluşan faul biçimidir.

illegal-screen.jpg

5-Kasti faul: Bir savunma oyuncusu bilerek saati durdurma amacıyla bir faul yaptığında kasti faul yapmış olur.

6-Teknik faul: Herhangi bir oyuncu hareketi suiistimal şeklinde oyunu zarara uğrattığında oluşan bir faul biçimidir.Teknik faul hakeme ve/veya seyirciye yapılan saygısızlığı da kapsamaktadır.

7-Flagrant faul: Gereksiz ya da aşırı temas içeren faul biçimidir. Bu faulü yapan oyuncu oyundan diskalifiye edilmektedir.

flagrant-faul.jpg

8-Shooting Foul: Top hareket halinde iken hücum oyuncusuna yapılan faule denir.

Shooting faulde;

Eğer sahadan yapılan atış başarılı ise sayı geçerli sayılacak. Ayrıca 1 serbest atış hakkı verilecektir.

Eğer 2 sayılık bölgeden yapılan atış başarısızsa 2 serbest atış hakkı verilecektir.

Eğer 3 sayılık bölgeden yapılan atış başarısızsa 3 serbest atış hakkı verilecektir.

Basketbolda kaç fual hakkı vardır

Önceki cevap:Orkide çiçeği bakımı nasıl yapılır Sonraki Cevap: Goji berry zayıflatır mı