Dinciler neden Atatürk´ü sevmiyor

bu durum sadece Atatürk için geçerli değildir. Dinciler Bilim adamlarını, teknolojik yenilikleri sevmez. Eski geleneklerin bozulmasını sevmezler.

Dinciler ,daha doğrusu dini anlamda aşırıya giden kişiler modern akımları sevmez. Örneğin Matbaa ilk bulunduğunda birçok dini kesim tarafından "Şeytan icadı" denilerek yasaklanmıştır. Çünkü el yazması daha fazla tercih edilmekteydi. El yazması olmayan birşey yanlış yazılabilirdi.Fakat sonradan mecbur olarak ve teknolojik güzelliği karşısında yenik düşüp dinciler matbaa`yı sevmiştir. Halen el yazması daha önemlidir. Fakat hiçbirzaman matbaa kadar hızlı ve gerekli olmaz.

ataturk.jpg

Atatürk`ü sevmek, aynı zamanda onun getirdiği yenilikleri de sevmek anlamına gelir. bu sebeple dinciler yeniliklere karşı oldukları için Atatürkü sevmez.

Atatürk`ün savunduğu konulardan biri olan kılık kıyafet, laiklik ve demokrasi dini keismler için sakıncalıdır. Örneğin kadınların oy kullanması dini keismlerce yasak olduğu halde Atatürk kanunlar getirdiği için kadınlar oy kullanmaya başlamıştır.

Başka bir örnek: Dini inançlara göre bir ülkedeki kuralların Din kitaplarına göre yazılması gerekir. Oysa Atatürk`ün getirdiği anayasa sayesinde kurallar din adamlarının değil, halkın isteklerine göre düzenlenir. Modern toplumlar örnek alınarak yenilikler yapılır. Doğu ülkelerinin yaptığı uygulamalar ve dini gelenekler kabul edilmez. Bu sebeple dinciler Atatürk`ü sevmez.

Bundan başka : Dinciler, demokrasiyi sevmez, interneti sevmez, doğum kontrolünü sevmez, kadınların çalışmasını kabul etmez, kadınların evde olmasını tercih eder. Dışarı çıkan kadınların gözleri dahi görülemeyecek kadar kapanmasını ister.

Not: Önemli konulardan biri Atatürk din düşmanı değildir. Fakat herşeyde olduğu gibi dini aşırı sevmenin de zararlı olacağını savunur. Ülkeyi dini kurallara yönetmeyi kabul etmez.

Dinciler atatürkü neden sevmez

Önceki cevap:Gelinlik modelleri 2012 Sonraki Cevap: Bahtsız bedevi nedir