Göz tansiyonu nedir ?

11.jpg

Göz tansiyonu her beş kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Göz tansiyonun sebebi göz içi basıncının genişleyerek gözde bulunan sinirleri tahrip etmesinden kaynaklanmaktadır. Bazı kişilerde görme bozuklukları ve eksiklikleri yaşanabilmektedir. Göz tansiyonun tıptaki adı Glokom adını almıştır.

Göz tansiyonu kimlerde görülmektedir ?

Yaşantımızda 40 yaşından sonra görülmektedir ve 60 yaşından sonra görülme ihtimali ise %2`dir. Bazı nedenlerden dolayı nadir`de olsa bebeklerde`de görülmektedir. Hastalığın ilk evresinde olan hastalar hiç bir ağrı, acı, gözde kırmızılık gibi belirtiler görmezler. Hastalık artık gözü bir şekilde etkiliyorsa doktora gidilmelidir, erken teşhis yapılamayan hastalarda hastalık orta seviyeye geldiğinde genişlemeden dolayı göz üzerinde bulunan sinirleri etkileyerek belli oranda görmede bozukluklar ortaya çıkartmaktadır. Yetersiz uyku göz tansiyonunu tetikleyebilir.

Göz Tansiyonu Riskini Yapan Faktörler;

Ailede göz tansiyonu bulunması, uzun bir süre kortizon tedavisi, göz içinde oluşan yaralar, Şeker haslığı bulunması, ileri yaş, migren ve kansızlık.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Tedavi süresinde hastanın uyumu önemlidir. Göz tansiyonu kronil bir hastalık olduğundan tedavisi ömür boyu sürmektedir. Göz tansiyonunda hastalar hastalığın ilk zamanlarında teşhis edebilirler ise ilaç tedavisi ile hastalığın kontrol altına alınıp azalması ve kaybolması mümkündür. Orta zamanlarında lazer tedavileri uygulanmaktadır. Körlük, görme kaybı oluşabilecek durumlarda cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır.

Göz tansiyonu nedir

Önceki cevap:Parmak ve bilek uyuşması niçin olur Sonraki Cevap: Göz yanılması resimleri