Hamilelik nasıl anlaşılır

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de genelde 6 hafta içinde  belirtileri hissedilmeye başlar. (Bu sürenin 3-4 haftası en son adet döneminizi de kapsayan bir süreçtir.) Bunun yanısıra aylarca hamile olduğunu anlayamayan kişiler de vardır. Peki bir kadın hamile olduğunu nasışl anlar, ne gibi belirtiler hamile olunduğuna dair işaretler verir bunlara bir göz atalım.

hamilelik.jpg

 • Adet döneminde gecikme : Adet döneminde gecikme en yaygın olarak görülen ve hissedilen bir belirtidir. Ancak her  adet gecikmesi sadece başlı başına bir belirti değildir. Adet gecikmesinin farklı sebepleri de olabilir.
 • Göğüslerde oluşan değişiklikler: Memelerde oluşan dolgunluk, meme başının renginde koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi ve göğüs ucunda oluşan hassasiyet hamileliğe dair belirtilerdir. Ancak başka bir şeyin habercisi de olabilirler.
 • Mide bulantısı ve kusma: Adette gecikmeden sonra hamilelik belirtileri arasında en çok görülenen ve bilinen şekli ile mide bulantısı bir hamileleik belirtisidir. Mide bulantısı kusma ile sonlanabilir de sonlanmayabilir de. Ancak tek başına yeterli bir belirti değildir.
 • Sık sık idrara çıkma: Sık sık idrara çıkmadan kasıt idrarın fazlalığı ile karıştırılmamalıdır. Hatta çoğu zaman idrarınız olduğunuzu düşünseniz de  idrarınızı yapamazsınız. Bu durum enfeksiyon kaptığınız hissini düşünmenize yol açsa da bu bir hamilelik belirtisidir.
 • İştahın artması: Hamilelik döneminde iştah engellenemez bir şekilde artar. İştahın artması ile birlikte bazı yiyecekler ve içeceklere karşı da tiksinti duyulması oluşabilir.
 • Kokulara karşı hassasiyet: Kokulara karşı hassasiyet genellikle yemek kokusuna karşı hassasiyettir. Ancak bu hassasiyet  parfüm, ter ve keskin kokusu olan başka bir şeye karşı da olabilir. Kokularda oluşan bu hassasiyet midenizin bulanmasına ve başınızın dönmesine neden olabilir.
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi: Aşırı dercede yorgun, bir şey yapmama isteği doğuran, uyuma isteği ile birlikte bayılmaya kadar belirtiler gösterebilen bir durumdur.
 • Bel, sırt ve kasık ağrıları: Bel, sırt veya kasık bölgesinde oluşan aşırı ağrılar hamileliğe dair belirtiler arasında yer alır.
 • Ağızda metalik tat oluşması: Ağızda metalik, asitli tuhaf bir his oluşması ile ağzınızdan bub tadı uzaklaştırmak istersiniz. Sigara içen kişilerin sabahları genelde hissettiği acı tada benzer bir tatdır, ancak daha farklıdır.
 • Mide ekşimesi: Midede oluşan ekşime ve ağızda asitli his bir arada gözükebilir. Bu hazmınızın zayıflaması ve mide hücresinden oluşan baskıdan kaynaklabilir.
 • Artan vücut ısısı: Hafif ateşlendiğiniz ve soğuk algınlığı hissi yaratan bir belirtidir. Bu süre 2 hafta boyunca hissedebileceğiniz bir belirtidir.
 • Karnın alt kısmında oluşan şişkinlik: Karnın alt kısmında oluşan şişkinlik, hassasiyet şeklinde de görülebilir. Ayrıca biriken gazdan dolayı da bir ağrı da yaratabilir.
 • Duygusallaşma: Hormonlarda oluişan değişiklik dolayısı ile duygusal patlamalar ve ağlamalar şeklinde görülebilinen bir belirtidir.

Hem fiziksel hem de duygusal olarak yaşayabileceğimiz bu belirtiler hamile kalmak isteyen biri için korkulması gereken belirtiler değildir. Bu belirtiler vücudun gebeliğe uyumun sağlanması açısından önemlidir. Gebelik döneminde salgılanan hormonların etkisi ile meydana gelirler.

Bu belirtilerden bir veya bir kaçını hissediyorsanız ve yakın dönemde cinsel bir birleşim yaşadıysanız eczaneden hamilelik testi alarak içinizde oluşan merak ve huzursuzluğu giderebilirsiniz. Bu testler  %99 oranında gerçeği gösterir. En kesin ve net test ise kan testidir, bu testi ise doktora giderek olabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman belli olur

Önceki cevap:İlk buluşmada neler yapmalı Sonraki Cevap: Kaç kere Sezeryan doğum olabilir