KOLAY AŞURE TARİFİ

asure.jpg

AŞURE MALZEMELERİ

500 gr buğday

200 gr nohut

200 gr kuru fasulye

250 gr kuru kayısı

180 gr kuş üzümü

2 çorba kaşığı pirinç

1200 gr toz şeker

 

ÜZERİNİ SÜSLEMEK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1 su bardağı fındık

1 su bardağı ceviz

Tarçın (istendiği miktarda)

1 Adet nar

200 gr kuş üzümü

Fıstık (dolmalık fıstık)

Aşure Tarifi Hazırlanışı

asure1.jpg

Geniş bir tencere içine su ve buğday konularak kaynatılır.Kaynatılır ilk su dökülüp takrar konur ve tekrar kaynatılır bu uygulama bir kaç defa yapılır.Daha sonra  tencereye tekrar buğday ve su konularak kaynatılır ve tencerenin altı kapatılarak bir gece  böyle suyuyla birlikte bekletilir.

Kuru fasulye bir tencereye ve nohutu başka bir tencereye koyarak sabaha kadar suda bekletiriz.Ertesi gün nohutu ve kuru fasülyeyi ayrı olarak haşlarız. Bir önceki akşamdan beklettiğimiz buğdayı içindeki suyuyla kaynatmaya başlarız.

asure-ashura-ashure-day-muharrem-10th-noah-s-pudding.jpg

Buğday kaynarken kuru fasülye nohut kuru üzüm ,kayısı (kayısı`ları isteğe bağlı olarak doğrayın) ve pirinci ekleriz. Pişme esnasında su ilave etmemiz gerekecektir. 2 bardak sıcak su yada isteğe bağlı olarak aşurenizin daha beyaz görünmesi için 2 bardak su ilave edebiliriz. Aşure pişmeye başlayınca şeker ilave ediyoruz ve bir miktar daha kaynatıp ocağı kapatıyoruz.Aşuremiz hazır biraz ılındıktan kaselerimize alıyoruz ve soğumasınız bekliyoruz. Aşure iyice soğuduğundan emin olduktan sonra isteğimize bağlı olarak süslüyoruz.

Afiyet olsun

Aşure Tarifi Resimli

Önceki cevap:Sarıyer´in Ortasında Sözleri Sonraki Cevap: Bilimsel Araştırma Basamakları