Kulak Kanamasına Karşı Ne Yapılır

kulak.jpg

Kulaktan kan gelmesinin en büyük nedeni kulak zarının çok hassas olup en ufak bir şeddete bile maruz kaldığında zedelenmesi,yırtılması ,iltihaplanması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Kulaktaki kanama kısa süre devam eder fakat kulak kanamasına neden olan darbeye yada iltihaba göre kulakta ağrı baskı hissi oluşur.

Kulağımızda oluşan  bu baskı yada ağrı hissi bazen çok can sıkıcı ve can yakıcı olabilir. Genelde çocuklarda orta kulak iltahabı çok sık görülmektedir. Çocuklarada üst solunum yolunda östaki borusu dar ve kısa oludğundan akıntı östaki borusu ile kulak zarı arasında birikip iltihaplanmaya yol açmaktadır. Kulak kanaması yeirne basen bu kulak çınlaması olarak da görilebilir.

Kulak zarının yırtılmasıda kanamaya yol açabilir. Kulak içine sokulan  ve zarımızı zedeleyen bir aletle kulağımızı kaşımak kulak zarımızın tahriş olup kanamasına neden olabilir bazende kulak kirlerimizin kulak içinde birikmesi kulak zarına baskı yaparak kiri dışarı atmak için zarın kanaması ile kulak kirini temizler.

 

KULAK KANAMASI HALİNDE NE YAPMALI

Sakin davranıp soğuk kanlı davranmalıyız .

Kulağımızı  steril bir sargı bezi ile temizlemeliyiz. (Kanama çok değilse)

Kulaktaki kanama çoksa eğer kulak bezle sarılır.Tampon yapılmaz.

Kulağından kan gelen kişi baygın ise kanayan kulağı üzerine yatırılır.Eğer kişi kendindeyse sırt üstü yatırılır.

Yapılan ilk müdehalenin ardından, kulak kanaması her ne kadar basit olursa olsun yada az nedenini bildiğimiz yada bilmediğimiz türde olan bütün kulak kanamalarında uzman bir doktora başvurmalıyız.

Kulaktan kan gelmesinin nedenleri

Önceki cevap:Konjonktür Ne demek Sonraki Cevap: Sony Xperia Resimleri