niçin gökyüzü mavidir

Güneşten gelen ışık atmosferde kırılarak yansır, atmosfer ışığı mavi ve mor renklerde yansıttığı için gökyüzünü mavi görürüz.

gokyuzu.jpg

 


Güneş insan gözünün görebildiği ve göremediği birçok dalga boyunda ışık yansıtır. beyaz, sarı, turuncu, mavi , mor, vb. tüm renkler güneşten gelir. Kırmızı ve turuncu gibi renkler atmosferden geçerek yerzüyüne ulaşır. Özellikle gündüz saatlerinde kırmızı tonlar atmosferde herhangi bir kırılmaya uğramaz. Mavi ve mor ışık ise atmosferdeki hava molekülleri tarafından yakalanır. Böylece havadaki molekülleri görebiliriz.

 

Havada bulunan mavi ve mor ışınlar içersinde insan gözüne uyumlu olan mavi renkler kolayca görülür, farklı dalga boyu gören hayvanlar ise gökyüzünü mor olarak görür.

Havadaki moleküllerden ışık dünyaya ve yeniden uzaya doğru yayılır, böylece aydan bakan biri dünyayı mavi olarak görür, denizlerdeki mavi renk de aslında gökyüzünden gelen ışığın yansımasıdır.

Güneşten gelen ışık eğimi değiştiği için gökyüzünden yansıyan ışık da değişir, örneğin gün batımında gökyüzü kırmızı ve turuncuya dönüşür.

Gökyüzü neden mavidir

Önceki cevap:Bilgisayara nasıl format atılır Sonraki Cevap: uçaklarda neden paraşüt yok