Pırlanta Nasıl Üretilir

Elmastan pırlantaya

Çok önceleri düz yuvarlak olarak işlenen elmas karanlık olarak gözüküyordu .Elması genellikle buldukları gibi kullanmaya özen gösteriyorlardı.dünyanın en gıymetli  taşı olan elmas aynı zaman da yeryüzünün en zarar görmeyen yapısına sahiptir taşıdır.mükemmel bir tasarimla oluşmuş olan elmas organik bir kimyası vardır carbon atomlarının en güçlü birbirinden ayrılmayan bağlarla bağlanması sonucunda. Oluşan bu güçlü madde için kullanılan ölçü birimi karattır. Keçiboynuzu çekirdeğine  karat denilmektedir . bu bir çekirdek ama bütün çekirdekler aynı ölçüde olduğundan bir ölçüm olarak kullanılabilmektedir.

Günümüzde 1 gr elmas 5 karat`a karşılık gelmektedit. Aynı zamanda 1gr elmas 500 puana karşılık gelir. Bu büyüklerede pek kullanılmamakdır. Piyasada yarım karat kadar ı konuşulmaktadır.


Pırlantanın çıkışı yakın tarihtir. 1900 lerin başında Belçika doğumlu  tolkowky tarafından yapılmıştır . Elması yüzeyinden giren ışık elmasın içinden çıkmadan ikinci bir kırılma yaparak tekrar yüzeyinden yansır. Kesiti  huni formunda dır. Bu  şekilde dizayn ederek maksimum pırıltı elde etmiştir. İdeal mükemmel kesim olarakda söylenir.

pirlanta-uretimi.jpg

Pırlantanın bölümlerini şöyle sıralayalım. Tabla,kemer ,külah

 

Pırlantanın kesimleri estetiği değişiklik göstermektedir. Bir sürü kesim formları vardır misal yuvarlaklar ,yastıklar ,pirensesler , kalplar, damlalar,markizler, ovaller... Şeklinde uzar gider bir sürü şekillerde üretilebilmektedir.

pirlanta-modelleri.jpg

Bu kesime pırlanta English diamond , Fransızca ,Almanca ve Felemenkçede yani belçikada konuşulan dillerin hepsinda diamant  söylenir. Kesimin mucidi olanMarcel soyadı olan  tolkowky  olarakda  bilinmektedir.
Bu ışıltılı kadınların ilgi odağı halini almıştır. Kadınların beğenisini kazanan bı ışıltı hızla herkesin  hayatına girmeye başlamıştır.

Evlilik tekliflerinin bir ritüeli haline geldi. Önceleri çok zor olan pırlanta temini  artık eskisi gibi değil  daha kolay ulaşılabiliniyor. Bu durumda asıl diikat edilmesi gereken gerçek pırlanta almamış olmak.

Pırlantanın onay belgesinin  olması çok önemlidir. Güzel paralar karşılığında ucuz bir şey almamak  için mutlaka onay belgesini görmek gerekir .
Bu belgeleri  hazırlayan kurumlar var. Bunları söyle sıralayabiliriz.


G I A    Amerikan entütüsü
H R D   Elmas yüce kurumu
E G L   Pırlanta onay belgesi
I G I    Uluslar arası gemolojı entütüsü
I D L    İsrail pırlanta laboratuarı
A G S  Amerikan gem society laboratuarı

Pırlanta Sertifikası örnekleri:

pirlanta-sertifikasi.jpg


Bu özellikleri mutlaka sertifikadan kuntrol etmek gerekir . Pırlantayı belgesinde her şeyi ile anlatılmaktadır. Kesimi karatı renk bilgisi hepsini  bu belgesinde belirtildiğinden mutlaka bakmak gerekir.

Pırlanta Nedir

Önceki cevap:İlaç kapsülü nasıl yapılır Sonraki Cevap: Sarışın Mavi Gözlü Kız Resimleri