Tanrı Ne Demek

Tanrı en büyük güç sahibi ve herşeyin yaratıcısıdır.

Tanrı eski türk dinlerindeki yaratıcının adıdır, Gök Tanrı olarak da bilinir ve orjinal olarak "Kök Tengri" şeklinde söylenir.

Gök Tanrı Türk dünyasına özgü bir kavramdır, gökyüzünde olduğuna ve Türkleri koruduğuna inanılır. Tanrı ceza verici veya yokedici değildir, Türkleri sever ve Türklerin her durumda başarılı olması için sığındığı yaratıcıdır.

 

Tanrı ile Allah aynı mıdır

Tek Tanrılı tüm dinlerdeki yaratıcı aynı şeyi ifade eder. İnsan aklının alamayacağı kadar yüce ve gücü sınırsız olandır.

Allah, Tanrı, God, Elohim, Gayatri, Nirvana....

Farklı isimler verilmesi onun durumunu değiştirmez. Herşye gücü yettiği halde insanlara görünmez, aslında herşeyde o görülür ama insanlar karşısında oturup konuşacak birini arar.

Çevresindeki evrenin kusursuz ve büyük oluşu insanı tedirgin ederken, aynı zamanda merak ettirir.. Hep bu evreni yaratan mimarı arar durur. Binlerce yıldır insan, sorularına kendi aklınca çözüm bulmuş ve tanrıyı ararken hep insanları önder olarak seçmiştir. Bu sebeple insan Tanrı`nın birgün karşısına çıkacağını ve her türlü sorusuna cevap vereceğini düşünür. Peygamberlerde bulamadığı cevapları aramaya devam eder.

Allah ne demek

Önceki cevap:Skype nasıl kurulur Sonraki Cevap: Emekli yaşı nasıl hesaplanır