Allah var mı

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Allah var mı ? Allah nerededir

Allah ismi islam dinine göre bilinen bir isimdir, Tanrı ise eski Türk toplumlarındaki ismidir.

İslamda Allah

Bir Cami imamına "Allah var mı" diye sorarsanız "Kesinlikle Allah var" diyecektir. Çünkü mesleği bu olduğu için farklı bir cevap vermesi saçma olurdu. İslam dinine inanıyorsanız bunu çevrenizde soracağınız fazla kimse yoktur, çünkü ortalama bir müslüman bu soruya şaşırıp "Tabii ki Allah var, Tövde de yoksa çarpılırsın" diyerek tepki verir. Halbuki soru sorduğu için hiçkimse çarpılmamıştır.

İslamın birinci kuralı Allahın varlığına ve tek oduğuna inanmaktır. Fakat onun nerede olduğunu sormak, madem bizi seviyor neden bizi öldürüyor, demek günah sayılır. Oysa her insan soru sorar ve merak ettiklerini araştırır.

Allahın varlığını anlamak için çevrenizdeki güzelliklere bakın ve bunların kendi kendine olma ihtimalini düşünün. Milyonlarca yıldır dönen dünyaya büyük bir göktaşı çarpması durumunda dağlıp yok olacağı ihtimalini düşünüp herhangi bir dini kitaba sarılmadan önce kendi kendinize bunları sorgulayın. "Allah var mı, yok mu" derken şunu da sorun. "Dünya binlerce yıldır dönüyor ve neden bir göktaşı çarpmıyor", Bir salgın hastalık neden tüm insanları yakalayıp insan neslini tüketmiyor.

Sormaktan çekinmeyin, fakat daha önemlisi araştırın ve herşeyi sorgulayın. Her duyduğunuza inanmayın. Bir imamdan duyduklarınıza inanmadan önce onun söylediği Kuran-ı kerimde var mı ? yokmu ? diye araştırın. Okuyunca göreceksiniz ki toplumda kabul edilen bazı kurallar kutsal kitapta bile yoktur.

Araştırmak isterseniz birkaç ilginç soru:
1- Cuma namazına kadınların gitmesi günah mıdır ?
2- Hz. Ebubekir kaç yaşında sünnet oldu ?
3- Hz. Muhammetin Kaç tane eşi vardı ?
4- Hz. Ayşe kaç yaşında evlendi

Hristiyanlıkta Jesus Christ

Bir Kilise papazına "Allah var mı" diye sorarsanız size vereceği cevap, "Allah var ama onun ismi Jesus Christ" olarak bilinir, diyecektir. Hristiyanlar kutsal üçlemeye inanır. Yaratıcı, Onun oğlu İsa ve Annesi Meryem. Hz.Meryem evlenmediği halde bir oğlu olduğu için hristiyanlar onun yaratıcınnı oğlu olduğuna inanır. Yani müslümanların "Hz. İsa bir peygamberdir" dediği inanış hristiyan aleminde "İsa Allah`ın oğludur" şeklinde bilinir.

 

Orta Asyada Tanrı

Eski Türklerdeki tanrı kavramı Allah kavramına benzer, fakat Türklerde peygamber diye bir kavram yoktur. Binlerce yıldır bilinen Gök Tanrı tek yaratıcıdır ve herhangi bir elçiye gerek duymaz. Türkler tanrıya inanır fakat onun için çeşitli ibadetler yapmayı düşünmezler. Tanrı vardır ve Gökyüzünde olduğu için dua ederken Türkler yüzünü havaya kaldırır. Mavi boncuk kötülükleri uzaklaştırır ve Tanrı`nın bir işaretidir.

Allah var mı ? Allah nerededir yorumlar (0)2015-11-12 18:38:46, Güzel: 0 , Kötü: 0