ASP PHP Farkı

Asp ve Php ,web sayfaları oluşturulmak için kullanılan iki programlama dilidir.

Önemli bir nokta : ASP ile ASPX dillerini birbirine karıştırmamak gerekir. 2001 yılı öncesinde kullanılan eski tip sisteme ASP denir. Yeni sistemin ismi ise ASPX veya ASP.Net olarak bilinmektedir. Obje yönelimli sistemi ile Microsoft tarafından ASP farklı bir şekilde hazırlanmış ve standart program dili olarak C# kullanılmaya başlamıştır. ASPX ile birlikte eski tip Script dili kullanılamaz.

PHP ise 2004 yılında yeniden yazılmış ve sistem tamamen OOP (Nesne Yönelimli Programlama) sistemine geçmiştir. Günümüzde kullanılan PHP 5.2 versiyonu ve devamındaki sürümler class sistemini kolayca kullanmaktadır ve class özellikle tavsiye edilir. Şu sayfamızda php class hakkında çok detaylı ve basit bir ders hazırlamıştım, class öğrenmek isteyenler için faydalı olacaktır.

ASP.net ve PHP dilleri çok güçlüdür, Fakat her ikisinden birini kullanabilmek için en azından; orta düzeyde programlama bilgisi gereklidir. Bunun yanında hangisini nasıl kullanacağınıza dair uymanız gereken bazı kurallar vardır:

 

aspnet.png

ASP.net

ASP.net Kullanmak için Visual Studio isimli bir program kullanmanız gerekli olacaktır. Başlangıçta kısıtlı öğrenci sürümü veya korsan yazılım kullanabilirsiniz, fakat ileride kendinize bir firma kurmanız gerekirse orjinal yazılım almanız gerekecektir:
http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/buy

Bir jkez almanız da yeterli olmayacak, her yıl yazılım güncelleme ücreti ödemeniz gerekecektir. Ama merak etmeyin fazla pahalı değil, son baktığımda 2000$ civarında bir rakamdaydı.

Türkiyede ASP.net hakkında birçok kitap ve CD bulunmaktadır. Yani Eğitim kaynağıgeniştir, öğrenme aşamasında sorun yaşamazsınız, belki OOP sistemini hiç duymadıysanız biraz zorlanırsınız, ama başlayınca gerisi gelir. Şu sayfada Türkçe bazı PDF dökümanları ile ASP.Net Dersleri bulabilirsiniz.

ASP.net kurumsal destek verdiği için tercih edilir, özellikle müşteriye "bu sistem daha güvenli" deme açısından önemlidir, hiçbirşey bilmiyorsanız "arkasında koca microsoft var" demek iş yapar.

 

 

php-ve-mysql.gif

PHP

Php programlama dili Linux üzerinde çalışan apache sistemi ile birlikte kurulur Son dönemde Apache tarafından sunulan Mod_rewrite sistemi sayesinde google seo optimizasyonu konularında php tercih edilir hale gelmiştir. html5 versiyonu ile bu ilgi artacaktır. Php`nin en önemli özelliklerinden biri kullanmak için bir yazılım almanız gerekmez. windows içindeki Not Defteri ile php kodları yazılabilir. Linux sunucu üzerinde olduğu için web hosting ücretleri nispeten ucuzdur. Paylaşımlı hosting ile durum daha da ucuzlatılabilir. Uzun süredir php ile birlikte hazır gelen Mysql kütüphanesi orta ölçekli projeler için gayet hızlı çalışan bir veritabanı sistemidir. Ekstra veritabanı kurmak gerekmeden her türlü işinizi görür.

Elbette Php`nin tek önemli özelliği ucuz olması değil, geliştirici sayısının çok fazla olmasıdır. Özellikle Php Class sistemlerinin gelişmesi ile http://www.phpclasses.org/ gibi geniş nesne kütüphaneleri açılmıştır. Aylık düzenlenen yarışmalar ile bu site üzerinde en iyi script yazanların ismi ilan ediliyor ve yazılan php scriptleri ücretsiz web sitesinde veriliyor.

Şu sayfada ise php konusunda oldukça kapsamlı bir web sitesi bulunmaktadır. Dersler kısmında yeni başlayanlar için videolu veya resimli php dersleri bulunabilir. Şu sayfadaki PDF dosyalarına da göz atmadan geçmeyin: php eğitimi

Php sisteminin arkasında binlerce programcı vardır, açık kaynak kodlu olduğu için hatalarını denetleyen binlerce gönüllü bulunur. Zend gibi projeler ile daha kurumsal bir altyapı ile kendini ispatlamıştır. Zend editörü ve framework yapısı ile çok daha hızlı çalışır.

 

Sonuç


Esasen iyi bir programcı her türlü dili kullanabilir. OOP yapısını öğrendikten sonra diller arası geçiş yapabilirsiniz.

Facebook, twitter ve birçok ünlü web sitesi php dili ile yazılmıştır. Hadi biz birşey bilmiyoruz bu koca koca firmalar da mı yanlış yapıyor ;)

Php mi asp.net mi

Önceki cevap:Excel 2007 formülü hatası