Beynimizi nasıl kullanırız ? IQ ve EQ nedir

Beynimiz sağ ve sol olmak üzere 2 lobdan oluşmuştur ve bu loblar vücudumuzu çapraz olarak yönetmektedir. Yani beynimizin sağ tarafı, vücudumuzun sol tarafını, beynimizin sol tarafı da vücudumuzun sağ tarafını kontrol etmektedir.

Bununla birlikte beynin sağ ve sol lobları arasında bazı görev paylaşımları da vardır. Sanatsal zeka, hayalgücü, yaratıcılık gibi işlemler daha çok beynimizin sağ lobunda, mantıksal işlemler, matematik, ezber gibi kalıp görevler ise sol lobunda işlenmektedir.

Peki hangi taraf?

Temel olarak beynimizin her iki tarafını da kullanırız fakat kişilere göre kullanım oranları değişiklik gösterebilir. Örneğin bir ressam ya da müzisyen, beyninin daha çok sağ tarafını kullanırken, bir istatistikçi ya da matematik profesörü ağırlıklı olarak beyninin sol tarafını kullanacaktır.

Beyninizin hangi tarafını kullandığınıza dair bilimsel olarak kanıtlanmış bazı testler kullanılmaktadır. IQ ve EQ testleri bize beynimizin hangi kısmını ne seviyede kullandığımızı gösterecektir.

IQ ve EQ nedir?

IQ, Zeka Katsayısı anlamına gelen Intelligence Quotient kelimelerinin kısaltmasıdır. IQ testi beynimizin sol lobuyla alakalı olarak, mantıksal zeka gibi işlevlerin test edilmesini sağlar.

EQ ise Duygusal Zeka Katsayısı anlamına gelen Emotional Quotient kelimelerinin kısaltılmasıdır. EQ testi ise beynimizin sağ lobuyla ilgili olarak, sanatsal zeka ve yaratıcılık gibi işlevlerin test edilmesini sağlar.

IQ ve EQ Nasıl artırılır

Mental Aritmetik gibi yeni yöntemler ve görsel hafıza geliştirme gibi eski yöntemler IQ seviyesini artırmakta kullanılabilir.

Beynimin hangi tarafını kullanıyorum

Önceki cevap:Kemik ve dişler için hangi gıdalar faydalıdır Sonraki Cevap: Enlem ve Boylam ne demektir