Cumaya gitmezsem ne olur

cami-ve-mescitler-hakkinda-1.jpg

"Çocuklara ibadeti öğretmeli gerekiyorsa kızılmalı,kızmakta yetmiyorsa evladını dövmelidir" diye geçmektedir bazı kitaplarda, fakat yaşadığımız inanca göre bu değişmektedir. Yanlış yada doğru olup olmadığını tartışsak bile bu bizlerin yaşadıkları inanca ve aile içi ilişkilerine  göre değişir.

Kulağa garip gelmekte aslında çocuğu camiye zorla götürmek.Ne yapmalı sizce islam inançlarına göre camiye gitmek zorundayız. Evladımız gitmek istemiyor. Diğer taraftanda dinimizin bize emrettiklerini yapmazsak cehennem ateşi var.

Sizce bir baba evladını camiye zorla götürmekle kötülük mü yapmaktadır ?

Hiç bir anne baba evladının kötülüğünü onun sıkıntı çekip üzüldüğünü ve canının yandığını görmek istemez .Babanın evladı zorla camiye götürmesi kulağa hoş gelmese de yaptığı davranış doğrudur. Çocuk istemiyor olabilir.Çocuk bilmediği için henüz inançlarına sahip olmadığı ve inançlarını yaşayamadığı için belki camiye gitmek hoşuna gitmeyebilir.Babanın görevi çocuğa bunu anlatmak izah etmek islamın şartlarından olan namazı çocuğa gerekiyorsa zorla kıldırmaktır.Çocuk bir zaman sonra ya camiye isteyerek gidecektir.Yada  gitmeyecektir.Ama baba çocuğa güzellikle nasihatlarla tekrar tekrar anlatıp neden camiye gidilmesi gerektiğini öğretmelidir.

Belkide baba zamanında kendi düştüğü hatalardan çocuğunu korumak istemektedir, belki bizi yaradan Allahın emirlerinin geç farkına vardığı için çocuğunda bu yanlışı yapmasına engel olmak istemektedir.Babanızla zorla değil severek camiye gitmelisiniz.Ne mutlu ki sizi zorlada olsa camiye götürmek isteyen bir babanız var.Babanıza kızdığınızda annesi,babası olmayan çocuklar gelsin aklınıza babasının kendiğsine bir söz söylemesi için hayatlarından vazgeçebilecek çocuklar var bu dünyada ,siz şanslı olansınız bunu sakın unutmayın.Herşeyden önce bir babanız olduğu için.

Fakat babanın bilmesi gereken en önemli şey, bir çocuğa zorla öğretilen şey asla kalıcı olmaz. Bunun yerine güzellikle anlatarak. Doğru yolu göstermek gerekir.

Babam beni Zorla Camiye götürüyor ne yapayım

Önceki cevap:Ameliyat Sonrası Hasta Nasıl Bakılır Sonraki Cevap: Yaz geldiğinde doğada neler değişir