Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır

fazla-mesai1.jpg

Fazla mesai hesaplaması çalıştığınız şirketle yaptığınız sözleşmedeki çalışma saatinden  iş bitiş saatinden sonraki ücretlerdir.

Örneğin;Sözleşme yapılarak başladığınız bir işte çalışma saatiniz sabah 08:30 da başlayıp 17:30 da bitiyor.Fakat siz 17:30 dan sonrada çalışmaya devam ediyorsanız.17:30dan sonraki geçen saatler sizin fazla mesai yaptığınız saatlerdir.Fazla mesai ücreti 5 saate kadar normal saat ücretinin %25 fazlası 5 saatten sonra normal saat ücretinin %50 fazlası olarak hesaplanır.

fazla-mesai.jpg

ÖRNEK

Çalışmakta olduğunuz bir işyerinde 08:30 ila 17:30 arası çalışan bir işçi eğer 18:30 da işten çıkıyorsa 1 saat fazla mesai yapmış olur.

Çalışma saat ücreti 20 TL olan işçinin bir saat fazla çalışması için hesaplanan ücret 30 TL`dirEğer resmi günlerde çalışmak zorunda kalıyorsanız.Bu hesap günlük ücretinize yansımaktadır.Yani 1 günlük iş ücretiniz 50 TL ise 1,5 günlük ücret alıyorsunuz.Bu da hesabınıza 75 TL olarak yansımaktadır.

fazla-mesai3.jpg

Fazla mesai yapmak adına sağlığınız`dan olmamanızı tavsiye ederiz.Çok fazla çalışmak evet belki maddi açıdan önemlidir.Diğer yandan kendinize ayırdığınız zamanı çalışarak geçirdiğinizi unutmayın.Kendinize zaman ayırmadıktan sonra çok fazla çalışmanın bir önemi kalmamaktadır.

Fazla Mesai Hesaplama

Önceki cevap:Ela gözlere hangi saç rengi uygundur