ilişkide isteksizlik sebepleri

Cinsel isteksizliğinizin nedenleri  psikolojik veya fizyolojik olabilir. Sebep her ne olursa olsun bu isteksizliğin nedenlerini bilerek çözüme ulaşabilirsiniz.

cinsel-isteksizlik.jpg

1- Psikolojik nedenler: Cinsel isteksizlikte en önemli faktör aslında psikolojik olarak duyulan isteksizliktir. Bu isteksizlik halinin çözümünde kişilerin isteksizliklerini oluşturan nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışması hatta mümkünse profesyonel yardım almalarında fayda var. Peki cinsel isteksizliğe neden olan sebepler nelerdir bir göz atalım.

 • Ekonomik-Sosyal sorunlar: Stres yaratan ve kafanızı meşgul eden ekonomik ve sosyal sorunlar cinsel olarak sizleri etkiliyor olabilir. Unutmayın ki sizi etkileyen bu sorunları birlikte aşacaksınız. Bu sebeple ilişkinizin önüne geçmesine izin vermemelisiniz. Bir ilişkinin temel faktörlerinden olan cinsellik sizi bir araya getiren ve aranızdaki dinamiği koruyan en önemli faktördür.
 • Partneri ile olan etkileşimde bozukluk: Cinsel isteksizliğin en önemli psikolojik sebebi arasında yer alan iletişimsizliğin çözümü birbirini dinlemeye anlamaya çalışan çiftler sayesinde düzelebilir.
 • İlişkide heyecanı kaybetme: Bu tarz bir neden genelde sadece partnere olan karşı olan bir cinsel isteksizlik olabileceği gibi tamamiyle bir cinsel isteksizlikte olabilir. Partnerlerin heyecanı artırmak için küçük jestler, fanteziler ve ilişkilerine yenilikler getirmelerinde fayda var.
 • Kontrolünü yitirme korkusu: Bu tarz bir korku kişinin cinsel kimliğine yüklediği değer ile toplumsal değerlerin çatışmasından kaynaklanır. Kişi cinselliğe karşı bağımlı olduğu hissine kapılarak kendini korumaya alabilir. Cinselliğin yemek içmek kadar olmasa da insan için temel bir gereklilik olduğunu unutmamasında fayda var.
 • Performans baskısı: Cinsellik karşı tarafa yaşattığı tatmin duygusu ile daha anlamlı gelen bir olgudur. Eğer kişi partnerini mutlu edemediğini düşünüyorsa bu baskının altına girebilir.

 

2- Fizyolojik nedenler: Cinsel isteksizliğin bir diğer önemli faktörü olan fizyolojik nedenlerdir. Bu nedenler yorgunluk, isteksizlik, endişe ve karamsarlık hislerini yaşatabilirler. Bu tarz bir durumda tüketilen yiyecek içecek ve alınan ilaç ve maddlere dikkat etmekte fayda vardır. Cinsel isteksizliğe neden olan sebepleri ve çözümleri nelerdir bir göz atalım.

 • Alkol ve kötü madde kullanımı: Alkol ve kötü madde kullanımı ile odaklanma sorunu ve cinsel güç kaybı , iktidarsızlık oluşmaktadır. Eğer çok kullanım söz konusu ise azaltmakta fayda var.
 • İlaçların yan etkisi: Farklı bir rahatsızlıktan dolayı kullanılan ilaçların yan etkisi olarak cinsel isteksizlik, iktidarsızlık gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. İlaçları kullanırken yan etkilerini okumakta fayda var. Böylelikle bu durumun geçici bir sorun olduğunu algılayabilirsiniz.
 • Dopamin eksikliği: Vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasal olan dopamin kan basıncını ayarlayan ve hareket etmemizi etkileyen bir maddedir. Az salgılanması durumunda yorgunluk hissi ile birlikte hazda eksilme oluşabilir. Dopamin eksikliğine karşı; proteinler önem kazanıyor.Haftada 3 kez beyaz et, süt ürünleri ve tahıllı gıdalar tüketmekte  fayda var. Kahve ve çay da yine dopamini yükselten uyarıcı içeceklerdir. Dopamin seviyesini artıran baharatlar arasında ise fesleğen, karabiber, kırmızı biber, kimyon, sarımsak, susam, keten tohumu, hardal tohumu, biberiye, susam, zerdeçal ve rezene yer almaktadır.
 • Asetilkolin düşüklüğü: Asetilkolin, düşünceler ve kararların hızlı iletilmesini sağlayan bir kimyasaldır. Hassas dokunuşları algılamamızı sağlayan bu maddenin düşüklüğü dokunma ile oluşan hisleri doğru algılamamıza, duyguların geçişini anlamamıza neden olabilir. Asetilkolin düşüklüğüne karşı; içinde kolin maddesi içeren yağ oranı yüksek gıdalar tüketmekte fayda var. Bu gıdalar yumurta, kırmızı et, karaciğer, badem, fıstık, brokoli ve lahanadır. Baharatlardan ise fesleğen, kimyon, kekik, nane,yenibahar,adaçayı, zerdeçal tüketerek asetilkolin düşüklüğünün önüne geçebilirsiniz.
 • GABA düşüklüğü: ilişkide izi endişelendiren şey GABA`nızın düşük olmasıdır. GABA (Gamma aminobütirik asit) vücutta doğal olarak üretilen bir aminoasit olarak beynin hızını ve iletişimini  kontrol eder. Cinsellik hormonlarının dengeleyici unsurundan dolayı ilişki sırasında sakinleştirici unsuru vardır. GABA düşükse cinsellik  daha az zevk verebileceği gibi orgazmı imkansız hale dahi getirebilir. Huzursuzluk ve saldırganlık yaratabilir. GABA düşüklüğüne karşı; Kepekli tahıllar, patates, brokoli, ıspanak, mercimek, muz ve narenciye tüketilmesi önerilir. Kimyon, tarçın, kekik, kırmızı biber, karanfil, kakule, kişniş, limon,  haşhaş tohumu, biberiye ve adaçayı gibi sakinleştirici baharatları da deneyebilirsiniz.
 • Seratonin eksikliği: Seratonin insanda mutluluk, canlılık, rahatlık ve zindelik sağlayan bir hormondur. Seratonin eksikliğinde yorgun ve depresif hissedebilirsiniz. Bu da sizin cinselliğe karşı isteksiz olmanıza neden olur. Seraton eksikliğine karşı; yumurta, süzme peynir, avakado, kırmızı et, tavuki hindi ve çikolata tüketmekte fayda var. Antidepresan özelliği bulunan baharatlar olan  nane, dere otu, anason, hindistan cevizi ve mercanköşk de yine yarar sağlayacaktır.

Cinsel isteksizlik nedenleri

Önceki cevap:Yeni Ayakkabının genişlemesi için ne yapmalı Sonraki Cevap: Sigarayı Bırakmak için ne yapmalıyım