Kemençe nasıl yapılır

Kemençe klasik kemençe ve  karadeniz kemençesi gibi türleri bulunan, ülkemizde yaygın olarak Doğu Karadeniz bölgesinde çalınan 3 telli bir çalgıdır. Özellikle Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ordu, Gümüşhane ve Sivas illerinde çalınmaktadır. Görünüşü itibari ile kemana benzeyen kemençenin keman türü çalgılarla akraba olduğu da sanılmaktadır.

 

Türlerine göre kemençeler

1.Klasik kemençe: Tırnak ile çalınan, klasik türk müziğinde kullanılan yaylı bir çalgıdır. Sağ el ile yay tutulurken, perdelere sol ile basılırak çalınır. Kemençede bulunan 3 telin en pesten tize doğru sırası ile yegah, rast ve neva telleri bulunmaktadır. Karadeniz kemençesinden hem ses hem de kullanıldığı alan açısından farklılıklar gösterir.

klasik-kemence0.jpg

http://www.youtube.com/v/PgD7YqCMJMA

2. Karadeniz kemençesi: Türk halk müziği çalgısı olan kemençe bugün ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve bilinen kemençe türüdür. Kemençede bulunan 3 telin en kalından inceye sırası ile bam teli, sağır teli ve zil teli ile adlandırılmaktadır.

kemence.jpg

http://www.youtube.com/v/Ag06Jnh2EFc

Kemençe yapımı

Kemençe için en uygun ağaçlar dut, ceviz ve kızılağaçtır.

  • Kalın sesli kemençeler için, erik, kiraz, karaağaç gibi ağaçlar,
  • Orta sesli kemençeler için ardıç ve benzeri ağaçlar,
  • İnce sesli kemençe için  armut, ayva, portakal, elma, kayın, selvi gibi ağaçlar uygundur.

Kemençenin gövdesinin  dut, ardıç, erik ,kayısı gibi ağaçlardan yapılmasının sebebi ise ses tınılarının daha yüksek olmasıdır. Kemençenin kapağı ise ladin ağacından yapılmakta olup,kapak ince ise kalın ses,kapak kalın ise ince ses elde edilir. Kemençe perdesizdir ve kemençeyle her türlü ezgi çalınabilir.

Türüne ve yapısına göre yapım süresi 3 ila 15 gün arasında süren kemençe el ile oyularak yapılan bir zanaat eseridir. Kemençe bu topraklara ait önemli kültür ve sanat değerimiz olması sebebiyle de ayrı bir önem taşımaktadır.

Kemençe hakkında bilgi

Önceki cevap:Kaç kere Sezeryan doğum olabilir Sonraki Cevap: Fizik Tedavi Çeşitleri Nelerdir