Korkulardan nasıl kurtulunur

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

korku.jpg

Korkulardan kurtulmanın tek yolu korkularınızla yüzleşmektir.Çoğu insan korkuları ile yüzyüze gelmemek için neredeyse hayatlarının akışını değiştirmek zorunda kalabiliyorlar.

Çocukken yaşanan travmalar sonucunda birçok olay ileride korku nedeni olabilmektedir.Korku ile yüzleşmek korkularla zor olsada bu sıkıntıdan kurtulmanın tek kolay yolu budur.Korkularımız uzayıp ruh sağlığımızı ve yaşamımızın dengesini bozmaya başlarsa korkularımız bize almış demektir.Böyle zamanlarda hemen bir uzmandan yardım alınması ve ne şekilde davranılması gerektiğini onun sizi yönlendirdiği şekilde uygulamaya koyulması gerekmektedir.

Psikologlar genellikle bir nesneye veya bir duruma karşı hissedillen bu korkuların gerçek  bir korkulacak duruma işaret etmediğini söylemektedirler.Hayatımızı kabusa çeviren kabusa çeviren korkularımız kurtulmak için çok kolay uygulanacak yöntemler vardır.

KORKULARDAN KURTULMANIN YOLLARI

Kişi kendisini korkutan nesneyi,varlığı,canlıyı ilk olarak hayal ederek başlamalı.Bu yapılan korkuyla hayal kurmaya imajinasyon denmektedir.Bunu yapmak gerekmektedir çünkü korkulan her neyse onunla yüz yüze gelmeden önce hayalini  var olarak hissettiğinizde korkunun ,kaygının tüm belirtileri başlamaktadır.

Örnek: Kişi sadece bir böceğe karşı korku duymaktadır.Bu kişi hayalinde bu böceği canlandırarak duyduğu heycanı sıfırlayana kadar buna devam etmelidir.Bu heycanı nasıl engelleyebilir. Korkuları olan onlardan kurtulmak isteyen  öncelikle bu işi halledemediğinin farkına varmalı.Bu korku yüzünden ben bu duyguyu yaşıyorum diyebilmeli insan.Mesela örümcekten korkan biri aslında örümcek fikrinin yarattığı kaygıdan dolayı korktuğunu kendine anlatabilmelidir.Heyecanı sıfırladığınızdan emin olduktan sonra korktuğunuz bir nesne bir böcek yada hayvansa fotorafına bakmalısınız.Korku faktörü erkeklerde %9 kadınlarda %7 dir.

EN SIK GÖRÜLEN KORKULAR

Hayvanlardan korkma

Böcekler korkma

Kan görmek,kan aldırmak

Yükseklik korkusu

Asansör korkusu

Uçağa binme

Köprü ve tünelden geçmek

Deprem korkusu

Karanlıktan korkmak

Sonraki Soru:Kulaklarda basınç neden olur