Muz cumhuriyeti ne demek

Puan: 3 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 3.

Muz cumhuriyeti günümüzde  siyasetçilerin sıkça  dillendirdiği sözlerden biri olmuştur. Peki bu muz cumhuriyeti nedir, ne anlama gelmektedir, nereden gelmiştir  ve niçin böyle bir sözcük kullanılmaktadır diyenler için kısaca bahsetmek istiyoruz.

muz-cumhuriyeti-96494.jpg

Muz cumhuriyeti: Siyasi açıdan istikrarsız, ekonomik açıdan birkaç tarımsal ürünün üretimi ve ihracatı dışında dışarıya bağımlı ve genellikle yolsuzluklar ile iç içe olan ve  küçük bir seçkinler grubu tarafından  yönetilen ülkeler için küçümseme ve aşağılama amaçlı söylenen  siyasi bir terimdir.

Muz Cumhuriyeti`nin özellikleri:

  1. Seçkinler grubu diye tabir edilen (ülkeyi yöneten) grup, hukuktan kendilerini üstün görür ve diktatör gibi davranırlar.
  2. İç ve dış politikalarında çok uluslu şirketler ve dünya devi ülkeler (Özellikle Amerika Birleşik Devletleri) tarafından yönlendirilmekte ve yönetilmektedirler.
  3. Ülke içerisinde bir çok yolsuzluk ve hırsızlık söz konusu olmak ile birlikte, bu yolsuzluklar gizlenmeye çalışılmaktadır.
  4. Ülke çıkarlarından ziyade yöneten grup ve çevresindekilerin çıkarları söz konusudur.
  5. Dış politikada itibarı düşüktür, siyasi açıdan çok ciddiye alınmazlar.
  6. Ülkede yöneten gruba karşı güvensizlik vardır.
  7. Ülkede hak ve özgürlükler alanında kısıtlamalar vardır.
  8. Ülkede bulunan yargı organının yasama organı üzerinde etkisi yoktur.

Muz cumhuriyeti sözünün tarihi:

ABD`li demiryolu şirketi sahibi Henry Meiggs 1871 yılında Kosta Rika hükümeti  ile demiryolu inşa anlaşması imzalar. Demiryolu şirketi demiryolunun inşaasına başlar ancak çalışan işçilerin yiyeceklerini daha düşük maliyetlere getirme isteğinden dolayı demiryolu hattı boyunca muz yetiştirmeye başlar.  Yalnız yetiştirilen muzlar öyle karlı bir iş olur ki şirket Latin Amerika`da geniş araziler satın alır ve muz ticaretini adeta kendi tekeline alır. 1899 yılında güç olan bu şirketin adı United Fruit Company` dir. Şirketin ülkedeki bu güçlü konumu varoldukları ülkenin siyasetini dahi etkileyebildikleri duruma ulaşır. Bu etki öylesine büyüktü ki 20.Yüzyıl başlarında Honduras` ta yüksek vergiler isteyen başkanı devirip yerine yeni bir başkanın seçilmesini sağlamışlardır.

Dünyada ilk defa 1904 yılında Amerikalı bir yazar olan O. Henry (takma adı William Sydney Porter)  tarafından kullanılmaya  başlanmıştır. Bu terim özellikle soğuk savaş sonrasında yaygınlaşmıştır.  Türkiye` de ise yaygın olarak özellikle son 10 yıl içerisinde siyasi bir çok çevre tarafından dillendirilmektedir.

Muz cumhuriyeti nedir yorumlar (0)2014-01-22 09:07:11, Güzel: 0 , Kötü: 0

Sonraki Soru:HSYK nın görevi nedir