Basketbol Smaç nedir

basketbol.jpg

Basketbol özellikle küçük yaşlarda çocuğun boyunun uzaması için önerilen bir spor dalı olmuştur.Eğer çocuğu basketbol için bir teşvik eden yoksa çocuk genellikle sokak sporlarından olan futbola gitmek istemektedir.

Basketbol genellikle kapalı spor salonlarında oynanır.Dikdörtgen biçimindeki basket sahasının tabanı sert tahtadan yapılmaktadır.Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m`dir.Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır ,çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir.Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur.Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur.Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur.

Baskette topu potadan geçiren atışa smaç atışı denir .Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir.Basketbolda oyuncu değişikliği oyunun durduğu herhangi bir anda yapılabilir ve oyuncuların değişmesinde herhangi bir sınırlamada yoktur.Basketbol maçlarını, iki ya da üç orta hakem, bir sayı hakemi, bir 24 saniye hakemi ve bir de saat hakemi yönetir.Basketbol karşılaşması, genellikle 10 dakikadan oluşan 4 periyottan ve 2 devreden oluşur. İki devre arasında 15 dakika ara verilir.

Basketbolda smaç nasıl oynanır

Sonraki Cevap: ilkokul diplomamı tekrar almak istiyorum