Günde Kaç Saat Uyumalı

UYKU HERKES İÇİN GEREKLİDİR

uyuyan-kiz.jpg

Her insan için belirlenmiş sabit bir uyku saati bulunmaz. Kişinin çalıştığı iş durumunda ve gün içindeki yorgunluk durumuna göre uyku süresi değişir. Tavsiye edilen maksimum uyku süresi 8 saattir. 8 saat üzerinde uyumak faydalı olmasından çok zararlıdır denilebilir. Çünkü aşırı uyuyan kişide sersemlik hali ve daha fazla uyuma isteği görülür.

Ortalama 7 saat ideal bir uyku süresidir. Elbette gece geç saatlerde yatıp, sabah erkenden işe gitmesi gereken kişi en fazla 5 saat uyumuş olur. Bu durumda gün içinde verimli olması beklenemez. Sabah en az 2 saat uyanmak için tembellik yapıp , işyerinde dahi verimsiz bir performans gösterir.

İyi bir uyku hem günlük enerjinizi arttırır, hemde daha mutlu uyanmanızı sağlar. iyi bir uyku için şunlara dikkat edin:

1- Güneş Size Gülüyor: Yatak odanız güneş gören bir cephede olsun, böylece güneş ışıkları odanıza girdiğinde uyanmak için çaba harcamanız gerekmez. Beyniniz otomatik olarak uyanma düzenine geçer.

2- Yağmurda yürümek gibisi yok: Havanın karanlık olduğu günlerde vücudunuz ister istemez uykuya devam eder. Özellikle yağmurlu ve kar yağan günlerde bunu farkedersiniz. Fakat uyku tembelliği yerine yağmur altında sevdiğiniz biriyle sıcak çay içmek gibisi yoktur. Yağmur fırsatını yatakta yuvarlanarak kaybetmeyin.

3- Güneş doğunca uyanın: Uyanma saati geldiğinde yatakta zaman harcamayın. Erken uyumak için yatağa koşmadığınıza göre, sabah da geç hareket etmeyin. Çok uyumak istiyorsanız erken yatmalısınız. En verimli uyku gece uykusudur. İnanmıyorsanız saat 15:00 de yatmayı deneyin ve hayatınızın hatasını yaşamaya hazır olun.

4- Dizi İzlerken, dizi olmayın: Sevdiğiniz diziler geç saatlerde yayınlanıyor diye boşuna gününüzü heba etmeyin. Bir saatlik dizi için yorgun geçecek bir çalışma günü yaşamanıza değmez. Aynı dizi özet adı altında tekrar yayınlanacaktır. Tv kanallarının görevi sizi geç saatte yatırıp bol bol reklam izletmektir. Bu aldatmacaya kanmayın. Kendinize bir uyku saati koyun ve gece 23:00 den sonra dizi izlemeye çalışmayın. Dizi izlemek için daha pratik yollar bulun.

5-Pazar günü sersem günü: Haftanın hangi günü olursa olsun uynama ve yatağa girme zamanlarınız düzenli olsun. Düzenli bir vücut tam saatinde uyanır. Pazar günü sabah serinliğinde kahvaltı yapmak gibi güzeli yoktur. Tatil günü diyerek akşama kadar yatakta debelenmeyin. Tüm gününüzü boşa geçirmiş olursunuz. Dışarıdaki eğlenceyi düşünün. Saat erken olsa bile dışarı çıkın, sevdiklerinizle havayı ciğerlerinize çekeceğiniz ortamlara gidin.

6- Çocukları öğlen uyutun: Eğer imkanınız varsa yaz mevsiminde bir saatlik öğle uykusuna yatın. Öğle uykusu günün kalanında daha verimli çalışmanızı sağlar ve beyin gelişimi için faydalıdır. Özellikle çocuklarda şiddetle tavsiye edilir.

7- Göz altlarım torba oldu: Özellikle yetersiz uyuyan kişilerde göz altı torbaları oluşur. Geç saatlerde televizyon izleyerek kendinizi çirkinleştirdiğinizi uyutmayın. Vücudunuza faydalı olsun diye alacağınız bir saatlik uyku, sonradan alacağınız makyaj malzemelerinden daha avantajlıdır. Az uyku sebebi ile yüzünüz buruşunca botox gibi sağlıksız yollar aramayın.

8- Yalnız aptallar 8 saat uyur: Az uyumak faydalıdır yalanlarına inanmayın. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir insanın en az 7 saat uyuması gereklidir. Nüfusun %3`lük kısmındaki bazı kişiler günde 5 saatlik uyku ile yaşayabilir. geriye kalan %97 lik kısımda kalanlar en az 7 saat uyur. %3 lük kesimden gelen birisi, ilginç bir teori ile kitap satacak diye sazan olmayın.

9- Komşunun alarmı yine çalıyor: Uyanmak için Alarm kurmanız gerekebilir, fakat alrmlı saati başınızın yanına koyarsanız siz farkında bile olmadan bir el hareketi ile saati kapatırsınız. Her gün alarmı farklı yerlere koyun ve özellikle elinizin ulaşamayacağı şekilde yatağa göre uzak bir noktaya koyun. Böylece alarmı kapatmak içni kalkıp birkaç adım atmanız gerekecektir. Bu sırada uyanmanızı umalım.

10- 5 Dakika daha uyusam ne olur: Saat alarmı çaldığında uyanın, 5 dakika daha uyusam yeter diyerek kendinizi kandırmayın. Beyninizi buna alıştırırsanız hergün 5 dakika diyerek hem yarım yamalak bir uyanma evresi geçirirsiniz, hemde işe geç kalırsınız. Alarm çaldığında yatakta kalkıp oturun. Fırlayıp alarmı kapatmayın. Birkaç saniye oturunca uyanmanız gerektiğini hatırlarsınız. Yataktan fırlayıp alarmı kapatıp geri yatarsanız 5 dakikalık kötü bir uyku yaşamış olursunuz. Kendinize karşı dürüst olun. uyanmanız gereken saatte uyanın.

11- Yemekten sonra uyku bastırıyor: Uzun süre aç kalıp fazla ağır yemek yenilmesi de uyku sebebi olur. Beslenme düzeninizi bozmayın. dengeli ve sağlıklı bir beslenme aynı zamanda uyku düzeninizi de etkiler. Dengesiz bir yemek devamında kilo vermek gibi zor çabalara sebep olur.

12- Yüzün gözün çapak: Yataktan kalkınca yüzünüzü yıkayın, soğuk su ile yüzünüzü yıkarsanız hem kolay uyanırsınız hemde gözünüzde oluşabilecek çapakları temizlemiş olursunuz.

13- Kendi işim var ama uyku bana haram: Geç saatlerde yorgun şekilde iş yapmak yerine erken kalkıp işe koyulmak daha avantajlıdır. Kendi işinizde çalışıyorsanız bu hataya düşmeyin. Gece yatma saatinizi aşmak devamındaki günü de olumsuz etkiler. İşinize dört elle sarılmak demek geç saatlere kadar kendinizi yormanız anlamına gelmez.

14- Yatağım Kuş Tüyü: Yatağınız uyku sağlığı içni çok önemlidir. Sürekli uykudan dinlenmemiş olarak uyanıyorsanız bir suçlu aramanız gerekir. Bu suçlulardan biri yatağınızın kalitesi olabilir. Özellikle gıcırdayan ve eğri büğrü olmuş bir yatak uykunuzu bozabilir. Dinlenmeden uyanmanıza sebep olabilir.

YAŞ DURUMUNA GÖRE UYKU SAATLERİ

3 aydan küçük bebekler: 12 - 18 saat

1 yaşından küçük bebekler: 14 - 15 saat

1 ile 3 yaş arası çocuklar: 12 - 14 saat

Okul öncesi (3-5 yaş arası): 11 - 13 saat

Okul çocukları (5 ile 12 arası) : 10 - 11 saat

Ergenler ve gençler  (12 -18 yaş) : 8.5 - 10 saat

Yetişkinler:  7,5 - 9 saat

Günde kaç saat uyumalıyız

Önceki cevap:Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları Sonraki Cevap: Nokia lumia 920