Midye Yeme Mevsimi

midye.jpg

Midye`nin sevenler için ayrı bir özelliği vardır.Harika sosu iyi kızarmış ve çıtır çıtır olan bir midyenin lezzetine doyum olmamaktadır.Çıtır olarak hazırlanan harika sosuna batırıldığında sevenlerin aldığı lezzet paha biçilemezdir.

Midye`nin yenmemesi gereken zamanlar varmıdır diye hep akılda bir soru işareti kalmaktadır.Gerçi hernekadar artık mevsiminde olmaylan her yiyeceğin saklama koşulları mümkün olduğu sürece mevsimi olmasada lokantalarda yada midye satıcılarında midye severler için daha önceden temizlenip saklanmış midyeleri zamanı olmasada tüketmekte herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Midyelerin gelişme ayları bahar sonu ve yaz başlarında büyüme ve lezzetlenme zamanıdır.Midyeler içlerinde bir yağ tabakası oluşturur.Bu yağ tabakası midyenin lezzetlinin çoğalmasına yada midyenin bozuk olmasını belirler. Bu yağ tabakası da genellikle ilk bahar sonlarında ve yaz aylarının başlarında oluştur. Midyeler genellikle mart ayı sonunda üremeye başlarlar üreme yaptıkları dönemde de yenmesi sakıncalıdır.

Avrupada midyeler kutsal inanışlara göre tüketilmektedir.Midye yenecek aylar onlar için Eylül ve Aralık ayı içerisindedir.Midyeler suyu filitre ederek kendilerini beslerler bu yüzden sudan çıkartılar bir midye yada aynı su içinde kalan bir midyenin bozulması çok kısa sürer.Midyeler saatte 40-45 defa filitre eder.

Midye ne zaman yenmez

Sonraki Cevap: Ucuz Tatil nasıl bulunur

ALPARSLAN ŞAHİN

bu kadar yanlış bilgiyi nereden ve kimden aldınız anlayamadım balıklar gibi midyede yumurta ve sperm salınımı yapar bu üreme den öncede gonatlara çalışır yani bu dönemden önce yagsız olur aynı balıklar gibi ve şu sakıncalı kısmına takıldım bide ne sakıncası acaba adet görme efsanesinimi kastediyorsunuz midyenin yaşam döngüsünde böyle birşey yok ama kaldıki adet gören birçok memeliyi yedigimiz gibi kurbanlık olarakta kurban ediyoruz eger sakıncadan kasıt adet olma olayıysa

2013-11-28