Semantik web nedir, Semantik internet

Semantic web; bilgi ağıdır. Anlamlı ve kavramlar ile ilişkili bilgi ağı.

internet.jpg

Semantik kavramı internetin hızla gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. ilk internet sayfalarında bilgiyi bir kişi sunuyor ve diğer herkes bundan faydalanıyordu. daha sonra insanların özgürce bilgi eklediği sistemlerin çıkması ile oluşan yeni internet hareketine web 2.0 adı verildi. Elbette bu herşeyin nihai noktası değildi. internet hızla gelişmeye devam edecek ve bilgi her geçen gün artacaktı. Bilgisayar konusundaki ileri görüşlü kişiler gelecek internet sayfalarının bu bilgi kalabalığından anlamlı sonuçlar çıkarmasında karşılaşılacak problemleri gördüler ve bu yönde çeşitli çalışmalar yaptılar.

Semantic web adı verilen gelecek yeni nesil internet bu çabaların sonucudur. Gelecek nesil internet sayfalarında bilgi rasgele eklenmek yerine her bilgi parçacığının anlamlı bağlantılar ile açıklanması gerekmektedir. Bu bağlamda anlamlıl bilgiler üretmek için RDF, Schema ve OWL sistemleri geliştirilmiştir.

Gelecekte üretilmesi beklenen yapay zeka ve akıllı internet ajanları bu veriyi kullanarak insanlara aradığı sonuçları çok daha hızlı ve doğru ulaştıracaktır.

konu ile ilgili w3c sayfası: http://www.w3.org/2001/sw/

Semantic web nedir

Önceki cevap:Reseller hosting ne demek Sonraki Cevap: Dünyanın dönüş hızını niçin hissetmeyiz