Yaz geldiğinde doğada neler değişir

yaz-gunesi.jpg

Birçoğumuz için  yaz mevsimi demek havaların ısınması soğukların gitmesi deniz mevsiminin açılması hayatın  yazın daha eğlenceli bir hal alması demektir. Tatil, deniz ve kumsal demektir, bikinileri giyip sulara dalmak demektir.

Yaz mevsiminde bir sürü sebze ve meyvelerin çeşitleri çoğalır.Güneş ışınları vücudumuzun gerekli olan D vitamini ihtiyacını karşılar.Yaz ayında günler uzar geceler kısalır mevsimler arasında en uzun günler yaz aylarında yaşanır.Yaz ayı ülkemiz için temel besin kaynakları olan yulafın ,buğdayın,arpanın tolanma ayıdır.Bu ekinler yaz mevsiminde toplanır.Diğer ekinlerin ekilmesi için hazırlık yapılır.Bitki örtüleriyle kaplı topraklarımız  diğer aylara göre yaz aylarında daha soğuk olurlar bazı ekinlerin ekilmesi ve tutması içinde toprağın serin olması şarttır. Burdanda anladığımıza göre yaz mevsimi toprağın bize vereceklerinin ekilmesi için en ideal zamandır.

Yaz ayları bazı canlılar için çok zor geçirilen bir mevsimdir.Kuşlar bu ayda nerdeyse ötmeyi unuturlar.Hayvanların bir kısmı genelde bu aylarda kendi yaşam alanlarında dışarı çıkmadan ve fazla hareket etmeden yaşamaya özen gösterirler.Havanın sıcaklığından dolayı insanların sinir sistemlerindede bozulmalar olur.

Yazın doğada ne gibi değişiklikler olur

Önceki cevap:Cumaya gitmezsem ne olur Sonraki Cevap: Dut Ağacı Boyunca Şarkı Sözleri