Fizik Tedavi Çeşitleri Nelerdir

Fizik tedavi genellikle 5-6 seans sonra etkisini göstermeye başlar. Fizik tedavinin ilk haftasında bazı ağrılar oluşması ise normaldir. Bu sürece iyileşme krizi denir.Fizik tedavide seanslar 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişmektedir.SeanToplam seans süresi kişiye göre değişmek ile birlikte 10 ile 20 seans arasında sürmektedir. Seans aralığı ise en azından haftada 1 kez olmak üzere kişinin durumuna göre haftada 3-4 defa da olabilmektedir.

fizik-tedavi.jpg

Fizik tedavi (Fizyoterapi) Vücutta eksilme gösteren hareketlerin geri kazanılması amacı ile yapılan bir tedavi biçimidir. Fizik tedavide bir çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Dilerseniz bu yöntemlere kısaca göz atalım.

Fizik Tedavi Yöntemleri:

  1. Elektrik akımı yardımıyla fizik tedavi: Zayıflatılmış elektrik akımları ile yapılan fizik tedavisidir. Uygulandığı bölgenin ağrısını geçirme ve ağrılı bölgeyi beslemek için yapılır.
  2. Sıcak ısı kullanarak fizik tedavi: Derin dokularda oluşan ağrının giderilmesi için dokuların ısınması amacıyla ultrason ya da kısa dalga gibi derin ısıtıcılar kullanılır. Ağrılı bölgelerde yer alan sertlikler yumuşar ve burada birikmiş olan pis kanı temizler.
  3. Akapunktur ile fizik tedavi: Kuru iğne ile yapılan bir tedavi şekli olup vücuttaki enerjiyi dengeleyerek rahatlama sağlar.
  4. Traksiyon ile fizik tedavi: Elektronik ve mekanik cihazlar ile yapılan, boyun ve bel üzerindeki ağrılara uygulanan bir çekme işlemidir. Özellikle bel ve boyun fıtıklarında tercih edilmektedir.
  5. Egzersiz ile fizik tedavi: Kasları güçlendirmek amacı ile yapılan tedavi amaçlı hareketlerden oluşan fizik tedavidir.
  6. Masaj ile fizik tedavi: Bu tedavi biçimi elle veya masaj aletleri ile yapılmaktadır. Sertliklerin giderilmesine ve zindelik kazanılmasına yardımcı olur.
  7. Manipulasyon ile fizik tedavi: Fizik tedavi uzmanları tarafından uygulanan bu yöntem bir takım el hareketleri, germe ve manevralar uygulanarak yapılır.

Fizik tedaviyi sihirli değnek gibi görmemek gerekir. İyileşmek bir süreçtir ve bu süreç içerisinde azimli ve motivasyonu yüksek kişiler daha çabuk iyileşmektedir.

Fizik tedavi ne zaman etkisini gösterir

Önceki cevap:Kemençe nasıl yapılır Sonraki Cevap: Pastırmalı Tavuk yemeği tarifi