Şarap çeşitleri nelerdir

Türkiyede bulunan Ödüllü Şaraplar ve Özellikleri

doluca-1.jpg

DOLUCA ANTİK BEYAZ ŞARAP

  • Doluca antik beyaz şarap 1998 yılında Selection Mondiale yarışmasında kanada da Gümüş Madalya ödülünü almıştır.
  • Kapadokya, Tokat, Trakya bölgelerinde yetişmektedir.
  • Sade,baharatlı peynirler, ızgara beyaz etler, tava balıklar, tava, kızartma deniz mahsülleri, peynirli-sebzeli börekler, sıcak sebze yemeklerinde önerilmektedir.
  • 3-4 Yıl saklanabilen bir içkidir.

 

imperial.jpg

CORVUS BLEND NO.1 ŞARAP

2006 Ulusal şarap yarışmasında Gold ödülü kazanmıştır. Bozcaada ve izmirde üretilmektedir. Kırmızı et yemekleri, soslu makarnalar, ördek, av kuşları ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 5-6 yıl saklanabilmektedir.

sarapp.jpg

CORVUS TENEIA BEYAZ ŞARAP

2007 Gusto dergisinde Bronz madalya kazanmıştır. Bozcaada da çavuş üzümünden üretilmektedir. Aferatif gıdalar ile tüketilmesi uygundur. 4-5 Yıl saklanılabilmektedir.

116.jpg

DLC SULTANİYE - EMİR

Fransada 2008 yılında yapılan Vinalies Internationales yarışmasında Gümüş madalya kazanmıştır. Denizli ve kapodakyada sultaniye,emir üzümü ile üretilmektedir. Sade peynirler, deniz mahsüllü meze ve salatalar, ızgara balıklar, peynirli-sebzeli börekler, mezeler , bol baharat içeren  yemek ve mezeler, zeytinyağlı - sıcak sebze yemekleri, yeşil salatalar ile tüketilmelidir. 3-4 yıl saklanılabilinmektedir.

safir.jpg

SAFİR

2002 yılında Fransada ulusal şarap yarışmasında altın madalya kazanmıştır. Ege bögsinde üretilmektedir.

Güçlü aromatik peynirler, meyveler, karamelize tatlılar, süt ve peynir tatlıları, dondurmalar ile tüketilmektedir. 3-4 Yıl saklanabilir.

şarap çeşitleri ve özellikleri

Önceki cevap:Kiralık daire en kolay nasıl bulunur ?