Günlük Uyku Saati ne olmalı

uyku-saati.jpg

Bir insanın uyuması gereken süre yaşına  ve yaptığı işe göre değişebilir.Yetişkin bir insanın uyku saati yaklaşık 8 saat civarındadır. Yediğimiz yemek,içtiğimiz su kadar vücudumuzun dinlenmeyede ihtiyacı vardır.

Vücudumuzdaki bazı hormonlar uyku sırasında çalışmaktadır.Günümüzde insanlar 8 saat uyumuş olsalar`da  sürekli uyku yoksunluğundan bahsedip uykusuz olduklarını söylemektedirler.Bu yorgunluğun sebebi kendilerini sürekli yorgun hissetmeleridir.Vücudumuzun gereksiniminden fazla uyuduğumuz zaman vücut kendini daha yorgun hisseder.Çünkü insanın ihtiyacı olandan fazlasını alması vücudun dengesini bozmaktadır.

Günümüzde uykusuzluğun getirdiği hastalıklar olarak bilinen diyabet ve obezite ile uyku düzeni üzerine konferanslar,yazılar,tv programları ve tartışma programları yapılmaktadır. Günlük uyku miktarını kararında almak hem fizyolojik hemde psikolojik açıdan çok önemlidir.

UYKU SAATLERİ

Yeni doğan bebek uyku saati ortalama 16-18 saat civarıdır.

30-40 yaş arası uyku saat iyaşlaşık 6-8 saat arassıdır.

Orta yaşyarda birinin uyku saati yaklaşık 8-9 saat arasındadır

Yaşlılarda uyku bölümler halindedir öğlen uykuları ve akşam uykularıdır. Akşam uykuları 7-8 saat civarındadır.Öğle uykusu dediğimiz uyku süreside yaklaşık 1 saat civarıdır.

Uyku saati ne kadar olmalı

Önceki cevap:Neden uyku gelmez ? Sonraki Cevap: Basit elektrik devresi nasıl yapılır ?