Pilav tarifi, iyi pilav nasıl yapılır

Eskiden bazı geleneklere göre kızların evlenme çağının gelip gelmediğini yaptıkları pilava göre karar verirlermiş.Pilavı iyi yapan kız artık evlenme çağına geldi sayılırmış. Ne komik değilmi : pilav tuttuysa kız evlensin tutmadıysa daha zamanı var.

Genellikle beylerin sofralarda görmekten mutluluk duyduğu pilav  hem lezzetli,hemde tane tane olmalıdır.Genellikle  pilav tane taneyse lezzetide tam olarak bilinir.Herkesin yemek yapma stili ve yöntemi farklıdır kimi ölçü kullanarak yemek yapar kimi göz kararı.Pilav konusunda işi şansa bırakma.Pilav yaparken mutlaka ölçü kullanmalıyız.İyi bir pilav pişirmek istiyorsak mutlaka kullandığımız yağ dikkat etmeli pilavın suyunu yağını ölçülü koymalıyız.

Pilavın lapa olması suyunun fazla koyulmuş olmasından kaynaklanır. Fakat kullandığınız pirinç iyi değilse pişme esnasında suyunu ne kadar orantılı koyarsanız koyun yine de lapa olabilir.

Pilav Nasıl Yapılır

pirinc-pilavi.jpg

Malzemeler

1 su bardağı pirinç

1 tatlı kaşığı tereyağ

2-2,5 yemek kaşığı zeytinyağ

Tuz

1,5 su bardağı kaynar su

Yapılışı

Pilavı yapmadan önce pirinçleri yıkıyoruz.Yıkama iyi olmalıdır taki su berrak çıkana kadar.Tencereye zeytinyağ ve tereyağını koyup üzerine tuzunu ilave edin.Pirinçleri ekleyin ve suyu çekene kadar iyice kavuurn ve diğer tarafta kaynamış olan 1,5 bardak suyunuzu ilave edin ve karıştırıp orta gözde 5 dk kadar fokurdadıktan sonra en kısık göze alıp 8-10 dk civarında pişirip altını kapatın kapağını piç açmadan demlenmeye bırakın.

Daha kapsamlı bir etli pilav tarifi için yemek sitemize bakabilirsiniz.

Pilav neden lapa olur

Önceki cevap:Zıt Anlamlı Kelime Örnekleri Sonraki Cevap: Batan şirket nasıl kurtarılır