Sporcu beslenmesi nasıl olmalıdır

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

saglik-beslenmemm.jpg

 

İyi bir sporcu dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerektiğinin farkında olan sporcudur.Sporcular genellikle kendileri için hazırlanan özel beslenme listelerine uyararlar.

Sporcuların beslenmesi çıkacakları maça yada antremana  göre gerekli enerjiyi sağlamış olmaları gerekiyor.Bu enerjinin sağlanması ve giden enerjinin yerine gelebilmesi için kural karbonhidratlı yiyeceklerden oluşuyor.

mkr.jpg

Sporcunun hayatında alması gereken vitaminlerde en az karbonhidratlar kadar önemlidir.Tek tip besinle asla beslenmemelidirler.Özellikle demir olan yiyeceklerden bol bol tüketmeleri gerekmektedir baştada söylediğimiz gibi her sporcunun kendine uygun bir beslenme programı olması gerekmektedir.Yiyeceklele aldığı vitaminler yetersiz geliyorsa dışardan vitamin takviyeside yapılmalıdır. Fakat sporcu besinleri gibi yan ürünler vitamin değildir, Gereğinden fazla almanız vücudunuz için iyi olmaz.

Bir sporcunun 24 saatte alması gerektiği protein ve karbonhidratkişiye göre sabit bir değeri yoktur, aksine fazla alınan karbonhidrad ve protein vücutta enerjiye dönüştürülemezse yağ olarak kalır.Yada tam tersi olarak eksik alınan karbonhidrad ve protein sporcunun yeterli enerji ihtiyacını karşılamaz ve formdan düşmesine vücut dengesinin bozulmasına neden olur.Bu yüzdende bir uzmandan yardım alınması şarttır.

SPORCULAR NASIL BESLENMELİ yorumlar (0)2013-01-12 18:04:14, Güzel: 3 , Kötü: 0

Önceki Soru:Selena gomezSonraki Soru:Kek tarifi