Yoga Ne Demektir

yoga-enerjim-spor-merkezi.jpg

Yogainsanın bedenle yapabildiği değil, beynini boşaltarak, hissederek yaptığı bir egzersiz şeklidir.

Bu egzersizde herkesin beyin uygulaması hafızasını temizleme şekli farklıdır. Sadece hazırlık aşamalarını burda anlatalım.

Yoga insanın beynini sakinleştirmek kötü düşüncelerden temizlemek için yapılır.Yoganın yapmak için  8 hazırlık aşaması vardır.

*Yama

*Asana

*Niyama

*Pranayama

*Dharana

*Smadhi

*Dhayana

*Pratyahara

1- YAMA

Yama beynimizdeki ,aklımızdaki kötü düşüncelerden arınmadır.Hayatımızda      5 ahlaki duygularla ilgilidir.İnsanlarla iletişimimizi düzenler.

*Doğruyu konuşmak,dürüst olmak.

*Her durumda her mevzuda çalmamak.

*Yaşam enerjimizi ruhumuzun huzuruyla birleştirmek.

*Hiddetlenmemek beyinen ve bedenen

*Mütevazi olmak

2-ASANA

Bu pozisyon yogada temel duruş pozisyonumuzdur. İlk önce yapması zordur beden yaparken aşığı yorulur enerji sarf eder .Alıştığınız zaman bedeniniz bu hareketi yapmaya ihtiyaç duyar.

3-NİYAMA

Kişisel  gelişimi düzenler kötü etkilerinden arınmanızı sağlar

*Doğruluk inancı

*Fiziksel ve bedenen temizlik

*Dini kitaplar okumak

*Tanrıya inanma

4-PARANAYAMA

Uzun yaşam demektir bedenimizdeki enerjiyi  nefese çevirmektir.

5-PRATYAHARA

Duygularımızı kontroly ederek içimizdeki bizi bulmamızdır.

YOGAYA BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Yoga yapmaya başlamadan 2 saat önce yemek yemiş olmamız gerekmektedir. Bağırsaklarımız ve mesanemiz boş olması gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar nefesimizi tutmayı ve nefes alış verişimizi doğru yapmaya kendimizi alıştırmalıyız. Bedenimizdeki tüm takıların çıkmış olması ve bol ,geniş kıyafet giymiş olmalıyız.

yoga için özel bir elbise giymelisiniz, bu hem zihnen hemde beyin olarak hazırlanmanızı sağlar. Yoga sırasında günlük detrleri unutup güzel şeyler hayal edersiniz. Hayatın güzel olduğunu ve gelecekte karşınıza iyi bir gelecek çıkacağını hissedersiniz. Sizin evrene gönderdiğiniz bu yaşam enerjisi size geri döner ve hayatınız her açıdan güzelleşmeye başlar.

Yoga aynı zamanda kişisel gelişim sistemlerinin atası sayılabilir, Eğer kendi zihninizi kontrol edemiyorsanız ve sürekli karşınıza çıkan stresle baş edemiyorsanız kişiliğiniz doğru gelişmez. Hayatta başarılı olmanız zorlaşır.

Yoga nedir

Önceki cevap:HANGİ GAZETE KİME AİT, HANGİ GAZETENİN SAHİBİ KİM Sonraki Cevap: Top sakal bırakmak Günah mı , Caiz mi