GÜNDE KAÇ KALORİ YAKMALIYIZ

yag-yakmak.jpg

 

Kişinin kilosuna göre yakması gereken kolori miktarı kişiye göre farklıdır.Birbirlerine yakın kilolardakiler yakın kalorileri yaksalar bile vücutlarındaki yağ miktarlarına göre farklı kilo verirler.

Sağlıklı bir bayanın  insanın günlük alması gereken kalori miktarı 1500-2000 kalori civarındadır erkeklerde 2000-2300 kalori civarıdır.Sağlıklı bir insan alması gereken günlük kalorinin üzerinde kalori aldığında ve herhangi bir egzersiz yapmıyorsa bu vücudunda kiloya dönüşür. Sağlıklı  olabilmek için almamız gerek kalorinin üzerine çıkmamak, çıktığımız zaman da bunu egzersiz ve sporla telafi etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı insanların iç organlarının çalışma faliyeti sağlayabilmesi  için 1000-1500 kaloriye ihtiyacı olur, gün içinde ise yapmamız gereken işleri gerçekleştirebilmemiz  için vücudumuzun 500-650 kaloriye gereksinimi vardır.

Kendi vücudunuz için günlük harcamanız gereken kaloriyi bu sayfadaki kalori hesaplama aracını kullanarak yapabilirsiniz.

Kilo vermek için sadece yapmamız gereken günlük ihtiyacımız olan kaloriden 800-900 kalori arası daha fazla yakmamızdır.Bu kuralı uygularsak 7 günde yaklaşık 2 kilo verebiliriz.

Örneğin :70 kg sağlıklı 20-30 yaş arası bir bayanda alması gereken kalori miktarı ortalama 1800-2000 kaloridir bunun 500 kalori düşüğünü alıp birde 45 dk yürüyüşle tam dediğimiz gibi haftada 1,5 ila 2 kg arasında rahatlıkla kilo verebilir.

yuruyus4.jpg

Kalori yakmak için egzersiz ve spor hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmelidir. Günümüzde en basit spor yürümektir yürümek sadece eşofmanlarımızı giyip yürüyüş parkurlarında yada yürüyüş bantlarında yürümek anlamına gelmemelidir haytımızın her anına bunu dengeleyerek yayabiliriz işe giderken işten,işten gelirken alışverişe giderken en yakın mesafelerde araba ,vasıta kullanmak yerine yürümek gerekir, yada aracımızı 1 kilometre uzağa parkedip,bindiğimiz vasıtadan 2 durak önce inip yürüyebiliriz.

Günde kaç kalori yakmalı

Önceki cevap:SPORCULAR NASIL BESLENMELİ Sonraki Cevap: Prefabrik Villa Fiyatları